دوشنبه، آبان ۲۴، ۱۳۸۹

مالر و بتهوون

جوان که بودیم و به کلاس ساز می‌رفتیم، معلم سی و سه-چهار ساله‌مان یک بار در مورد ذائقه موسیقی فرمودند که دیگر سن‌شان از بتهوون گوش کردن گذشته. گفت الآن من باید مثلاً مالر گوش کنم. وبلاگ‌صاحاب که در آن زمان بسی ارادت داشت به لودویگ بزرگ، این سخن را سخت ناپسند داشت و با خود در این اندیشه بود که مگر ممکن است آدم روزی بتواند چیزی را برای شنیدن بر بتهوون ترجیح دهد. البته وبلاگ‌صاحاب در آن زمان مالر نشنیده‌بود و عکس رسمی مالر بر روی کاست‌هایی که در فروشگاه بتهوون می‌دید هم ترغیبش نمی‌کرد چندصد تومان پول بی‌زبان برای‌شان بدهد. اصلاً شاید به خاطر آن گفته آموزگار ساز، کمی هم از مالر بدش می‌آمد!

حالا وبلاگ‌صاحاب چند روز است (و درست در آغاز این چهارمین دهه) که اگر سمفونی دوم مالر را که به تازگی برلین فیلارمونیک به رهبری سایمون رَتِل نواخته گوش نکند، شبش روز نمی‌شود. ارکستر فیلارمونیک برلین امسال همه سمفونی‌های مالر را خواهدنواخت (به یک مناسبتی که یادم نیست!) و تا اکنون دو تای اول را نواخته‌است. پارسال هم سمفونی‌های سیبلیوس را جملگی نواختند. آدم دلش کباب می‌شود که ارکستر سمفونیک تهران یکی از این اثرها را اگر بخواهد بنوازد رخداد تاریخی محسوب می‌شود، آن وقت ... خوب البته هر ارکستری که برلین فیلارمونیک نمی‌شود، اما در مورد تهران، کل مملکت یک ارکستر بیشتر ندارد. وضعش باید این باشد؟

اگر شما هم فیلارمونیک تشریف دارید و در بلاد خارجه هستید، بر شما باد کام جستن از دیجیتال کنسرت هال برلین و نیز سایت مدیچی. برای استفاده از اولی باید پول بپردازید، اما اگر اهلش باشید، اشتراک یک‌ساله‌اش چندان برای‌تان گران نخواهدبود. دومی یک سایت تلویزیونی است که می‌توانید به رایگان تماشا کنید، اما با پرداخت هزینه اشتراک می‌توانید آرشیوش را به دلخواه ببینید. تماشا کردن اجرای موسیقی با شنیدن آن تفاوتی دارد که بر شمایان پوشیده نیست.
اما اگر مالر گوش کردن نشانه افزایش سن است، نشانه خوبی است!

برچسب‌ها: ,

1 Comments:

At شنبه, آذر ۱۳, ۱۳۸۹ ۵:۲۶:۰۰ بعدازظهر, Anonymous ناشناس said...

He was a great composer. For me it's just difficult to say which of his symphonies is the favourite. Personally had more good times with No3, Mov1 of No7 and No5!

 

ارسال یک نظر

Links to this post:

ایجاد یک پیوند

<< Home