سه‌شنبه، شهریور ۲۳، ۱۳۸۹

یک عکس


این عکس خبری را ببینید (عکس ممکن است فیلتر شده‌باشد). بی‌بی‌سی چند روز پیش این عکس را در مجموعه عکس‌های خبری روز گذاشت و مربوط به اعتراض‌های یک گروه مسلمان مخالف دولت در هند است (درست یادم نیست در کدام شهر، اما فکر کنم سرینگر بود).
خیلی سلسله‌مراتب درست و دقیقی در این عکس هست و خیلی به وضع مملکت خودمان شبیه است. رهبر این گروه در وسط قرار دارد و میکروفون در دست دارد، اگرچه در تصویر دهانش بسته است. در عوض بلندگو در دست گروه پشمالوی عربده‌کش در ردیف جلو است که مجموعه کاملی ساخته‌اند: تیپ جنگلی، ریش‌قرمز و ته‌ریش. رهبری سپیدپوش، متین و آراسته ایستاده و دستش را بالا برده‌است. اما حتی اگر به ظاهر دهان رهبری بسته باشد، گروه جلویی چنان عربده می‌کشند که آدم تصور می‌کند آن بلندگو نمی‌تواند ساکت بماند.
پشت دهانهٔ بلندگو تصویر شخص دیگری را می‌بینیم که تیپ آخوندی شرقی دارد. این یکی لابد از طبقه روحانی پشتیبان رهبری است. پشت سر او یکی شعار می‌دهد، از پشت پرده، اما مثل ردیف جلویی عربده نمی‌کشد و چه بسا هدایت‌کننده مضمون شعارها باشد.
در دو سوی رهبر، دو شخصیت کلیدی را می‌بینیم: اخمو، اندیشناک، خیره به جمعیت و مطلقاً ساکت. باز هم یکی ریشو و لاغر، با پیراهن مشکی و دیگری با ته‌ریش. شخصیت‌هایی دژم و بازوهای چپ و راست رهبر. بدون حضور این دو قطعاً ردیف جلویی هم نمی‌توانست هستی بیابد.
من هیچ کدام از این آدم‌ها را نمی‌شناسم، اما ترکیب‌شان را نمی‌شود اشتباه گرفت.
نمی‌دانم این الگو برای اسلام سیاسی از ایران صادر شده یا اصلاً در ذات اسلام است.

برچسب‌ها: , , , ,

1 Comments:

At چهارشنبه, شهریور ۲۴, ۱۳۸۹ ۶:۴۷:۰۰ بعدازظهر, Blogger Mostafa said...

خوب شما ممکن است توضیح بدهید که کدامش بی‌راه است و چرا؟

 

ارسال یک نظر

Links to this post:

ایجاد یک پیوند

<< Home