یکشنبه، فروردین ۱۵، ۱۳۸۹

ستاره‌ای بدرخشید و ...

نتوانستم دربارهٔ این نابغه‌ای که تابناک کشف کرده ننویسم. از اصل موضوع از راه یک پست در هم‌وردا باخبر شدم (به لطف شبیر). اصلاً لازم نیست آن پست هم‌وردا را هم بخوانید، یا این یکی پست را. فقط سری به تابناک بزنید و این خبر را بخوانید، و نه حتی کامنت‌هایش را، و ببینید با عقل جور در می‌آید یا نه.

فقط دو مورد عجیبش این‌ها هستند: معدل این آقای علیرضا حیدری در هر دو مقطع لیسانس و فوق‌لیسانس دقیقاً ۱۹/۰۸ است. دیگر آن که در لیست طویل تألیف‌ها و ترجمه‌های ایشان، فقط یک قلمش تألیف کتابی با عنوان «اصول مکانیک کوانتومی نسبیتی مدرن» است که به ادعای تابناک، برنده جایزه پانزدهمین دوره جشنواره کتاب سال دانشجویی هم شده‌است. بخشی از سوابقی که تابناک برای این آقا برشمرده دست‌کم برای یک سایت خبری مانند تابناک قابل بررسی کردن است (مانند برنده شدن همین جایزه) که امیدوارم بررسی لازم را انجام داده‌باشند. من در مجموع هیأت علمی‌های سه تا از دانشگاه‌های مهم پایتخت، یعنی شریف، تهران و شهید بهشتی، استادی را سراغ ندارم که واقعاً بتواند کتابی در زمینه کوانتوم مکانیک نسبیتی (حالا مدرنش بماند) تألیف کند. لطفاً حواسمان باشد که استاندارد تألیف کردن چنین کتابی خیلی با استاندارد متوسط کیفی کتاب‌های حل‌المسائل و گام‌به‌گام فرق دارد.
اگر نیمی از آن‌چه که تابناک به آقای حیدری نسبت داده هم درست باشد، امیدوارم ایشان وقتش را در دانشگاه‌های ایران تلف نکند و مستقیم از هاروارد یا کلتک درخواست پذیرش نماید. اگر هم نه، امیدوارم تابناک در ادامهٔ داستان مسؤولانه برخورد کند. از نظمیه و عدلیه که انتظاری نیست.

برچسب‌ها: , , ,

0 Comments:

ارسال یک نظر

Links to this post:

ایجاد یک پیوند

<< Home