سه‌شنبه، اسفند ۱۸، ۱۳۸۸

سمفونی دهم بتهوون

چند سال پیش در دوران ماقبل CD، در تهران کاستی پیدا کردم که دو اثر بتهوون را به همراه راهنمای فارسی مفصّل و ارزشمندی ارائه می‌داد. در روی نخست کاست، اجرایی از سمفونی دهم بتهوون (بر مبنای روایت و بازآفرینی بری کوپر) و در روی دوم آن اجرایی از کورال فانتری بود که اگر درست یادم باشد، اجرای پیانوی آن از اشکنازی بود و باز هم اگر درست یادم باشد، اجرای ارکستر کلیولند بود.

قبلاً در پست دیگری در این‌جا اجرایی از کورال فانتزی بتهوون را گذاشتم که از اجراهای مورد علاقهٔ خودم است. امروز همین جوری به ذهنم رسید یوتیوب را چک کنم و ببینم آیا اجرایی از سمفونی دهم بتهوون در دسترس هست یا نه، و خوشبختانه جواب مثبت بود.
اگر از بتهوون و زندگی و آثارش خبر داشته‌باشید، ممکن است بگویید بتهوون ۹ سمفونی بیش نداشت، و درست هم می‌گویید. امّا بر اساس پژوهش‌های بری کوپر، که بتهوون‌شناس نامداری است، بتهوون نوشتن سمفونی دهم را پیش از سمفونی نهم آغاز کرده‌بود (اگرچه تم اصلی فینالهٔ سمفونی نهم سال‌های سال در ذهن بتهوون در حال شکل‌گیری بود و ردپای واضح آن را می‌توان در همان کورال فانتزی شنید.)، امّا در هر حال اوضاع بر این گونه چرخید که سمفونی نهم به عنوان نقطهٔ پایانی دفتر آثار و زندگانی بتهوون شناخته شود (اگرچه مطمئن نیستم از نظر ترتیب تاریخی تصنیف آثار این مسأله درست باشد).

بری کوپر بر اساس دست‌نوشته‌های بتهوون و بر پایهٔ درک و دریافت خود از ذائقهٔ موسیقی بتهوون، موومان نخست سمفونی دهم را تدوین و نتظیم نمود و این‌جا می‌توانید فایل صوتی این اثر با اجرای ارکستر سمفونیک شهر بیرمنگام و به رهبری والتر ولر را بگیرید و بشنوید (شرمنده اگر فیلتر است، ما خودمان هم فیلتریم طبق روایات).
دربارهٔ سمفونی دهم بتهوون می‌توانید این‌جا در ویکی بیشتر بخوانید. ممکن است شما هم مثل من دوست داشته‌باشید سمفونی نهم را برگ آخر دفتر بتهوون بدانید و نخواهید چیز دیگری پس از آن افزوده شود، امّا به نظرم شنیدن این قطعه تجربهٔ بدی نیست. فایل صوتی را از ویدئوهایی در یوتیوب (+ و +) پیاده کرده‌ام که تصویرشان فقط عکس بود و بنابراین فقط برای شنیدن خوب است.

برچسب‌ها:

0 Comments:

ارسال یک نظر

Links to this post:

ایجاد یک پیوند

<< Home