شنبه، تیر ۲۷، ۱۳۸۸

وبلاگ‌نویسی و وبلاگ‌خوانی

مشاهده شخصی من این طور می‌گوید که وبلاگ‌خوانی در این یکی دو ماه اخیر خیلی در میان ایرانیان گسترش پیدا کرده. از این بابت خوشحالم، نه به خاطر سهمی که خودم از میان خوانندگان جدید و مشتاق می‌برم (که البته شادی آن محفوظ است)، بلکه به خاطر اتکای روزافزون مردم به مجراهای اطلاع‌رسانی غیروابسته و کاهش بیش از پیش اعتبار چیزی به نام صدا و سیما.

وبلاگ‌های زیادی هم البته این روزها متولّد شده‌اند که مقدمشان را باید گرامی داشت. به نظر من گسترش وبلاگ‌نویسی در ایران دست‌کم چند برکت بسیار مهم دارد:
  1. این که می‌آموزیم چگونه «خود را بیان کنیم» (ترجمهٔ سردستی از express oneself) و این برای ملّتی که گاه به نام حجاب، گاه به نام سربازی و نیز در سیستم آموزشی ایران، از به رسمیت شناختن فرد (از مرد و زن) و ارزش دادن به پرسش‌های بنیادی و مجال بیان کردن اندیشه و احساس محروم شده، بسیار مهم است.
  2. این که نوشتن را کم‌کم یاد می‌گیریم که اساساً اندیشهٔ پیش‌رفته‌تری را می‌طلبد. وقتی می‌نویسی، می‌دانی که نوشته‌ات می‌ماند، خوانده می‌شود و محک می‌خورد. این که جرأت چنین کاری را پیدا کنی و بعد گام‌به‌گام در این مسیر بیایی، زاویه‌های جدیدی از خودت و دنیای اطرافت را به تو نشان می‌دهد. برای ما که ملّتی شفاهی هستیم، این هم مسأله‌ای حیاتی است.
  3. اطّلاع‌رسانی، به خصوص در شرایط حاضر، فایدهٔ دیگر وبلاگ‌ها است. این نوع اطلاع‌رسانی بسیار گسترده‌تر از چیزی است که رسانه‌های رسمی و سنتی انجام می‌دهند و اعتبارسنجی آن نیز نسبتاً ساده و مؤثر است. خارج شدن انحصار خبر از دستان هر خودکامه‌ای برایش تحمل‌ناپذیر است.
پس، خوانندگان و نویسندگان جدید، خوش آمدید. بهترین آرزوها را برایتان داریم.

برچسب‌ها: , ,

1 Comments:

At جمعه, مرداد ۰۹, ۱۳۸۸ ۵:۰۵:۰۰ قبل‌ازظهر, Blogger Najva said...

و البته نگذریم از وبلاگ هایی که این روزها خاموش شدند!

 

ارسال یک نظر

Links to this post:

ایجاد یک پیوند

<< Home