چهارشنبه، خرداد ۱۳، ۱۳۸۸

مناظره

مناظرهٔ موسوی و احمدی‌نژاد را الآن دیدم. به نظرم می‌آید که مناظره‌های بعدی نمی‌توانند تا این حد سنگین باشند، به استثنای مناظرهٔ رضایی و احمدی‌نژاد.

نتیجه‌ٔ تمام این جریان‌ها و این انتخابات هر چه که باشد، به نظر من برندهٔ اصلی مردم هستند. در این مناظره و در فیلم تبلیغاتی کروبی، به وضوح چیزهایی گفته شد و اسم‌هایی برده شد که «آقا» نمی‌پسندد. ناطق نوری که احمدی‌نژاد امشب زیرش گرفت، از نزدیک‌ترین‌ها به «آقا» است و رئیس شاخهٔ بازرسی در تشکیلاتش. هاشمی و خاندان محترم هم قطعاً بی‌کار نخواهند نشست.

چیزی که من از این جریان می‌فهمم، نتیجهٔ وضعیِ نبودن دموکراسی است. وقتی رادیو و تلویزیون مملکت انحصاری باشد و رسانه‌های دیگر هم زیر کنترل حکومت باشند، این چرک‌ها می‌ماند و می‌ماند و تمام پیکر حکومت را می‌گیرد. الآن به هر کجای این پیکر که نیشتر بزنی به جای خون، چرک بیرون می‌زند. این از این تخلّف می‌گوید و آن به جای دفاع، می‌گوید که فلانی بدترش را مرتکب شده. اگر این وضعیت انحطاط نیست، پس انحطاط چیست؟ جایی که دیگر به قانون و اخلاق استناد نمی‌شود و سعی بر پاک بودن و پاک نمایاندن نمی‌شود، بل‌که یک پلیدی با پلیدی دیگر توجیه می‌شود، امید به چه باید داشت؟ فرصت انتخابات ریاست جمهوری، هر چهار سال یک بار، برای این نیشتر زدن‌ها خیلی کوتاه است. فضا اگر بازتر شود، بالادستی‌ها بیشتر می‌روند زیر تلسکوپ و بیشتر ناگزیر می‌شوند به دست و دهان پاک داشتن.

وضع مناظرهٔ امشب جوری بود که به نظر من طرف‌داران احمدی‌نژاد را به او و طرف‌داران موسوی را هم به خودش راغب‌تر می‌کند. احمدی‌نژاد با تمام قدرت عوام‌فریبی‌اش به میدان آمده‌بود و موسوی هم در برابر بسیار معقول و منطقی رفتار کرد و سخن گفت. نه این منطق و متانت موسوی میان نوع طرف‌داران احمدی‌نژاد چندان خریداری دارد و نه کسانی که به موسوی متمایلند (به طور میانگین) فریب ژست‌های چندش‌آور احمدی‌نژاد را می‌خورند. اوضاع دارد جالب می‌شود.


برچسب‌ها: ,

2 Comments:

At پنجشنبه, خرداد ۱۴, ۱۳۸۸ ۲:۵۱:۰۰ قبل‌ازظهر, Anonymous ناشناس said...

کاملا موافقم. طرفدارای هر کدوم بیشتر به کاندیدای خودشون ترغیب شدن. با این تفاوت که طرفداری احمدی نژاد از اول به شدت جدی بودند ولی بودند در بین طرفدارهای موسوی بعضی ها که فقط برای راحت شدن از دست احمدی نژاد می خواستن به موسوی رأی بدن ولی بعد از برنامه دیشب، دیگه به خاطر خود میرحسین بهش رأی میدن!

 
At پنجشنبه, خرداد ۱۴, ۱۳۸۸ ۵:۰۱:۰۰ قبل‌ازظهر, Blogger mohsen said...

بی انصافی است که ناتوانی میرحسین در صحبت کردن را به "منطق و متانت" و صراحت لهجه احمدی نژاد را به " عوام فریبی و ژست های چندش آور" توصیف کنید.

 

ارسال یک نظر

Links to this post:

ایجاد یک پیوند

<< Home