سه‌شنبه، اردیبهشت ۲۲، ۱۳۸۸

شجریان دوم

یک کشف خیلی خوب من در این ماه‌های اخیر، آواز شجریان بوده. البته باید بگویم کشف دوباره. فقط می‌شود گفت که بی‌نظیر و توصیف‌ناشدنی است. بیشتر مردم ظاهراً تصنیف را بیشتر دوست دارند و آوازها را رد می‌کنند. این کار در مورد آلبوم‌های شجریان به طور خاص مثل این است که آدم دابل‌برگر بخرد و بعد محتویات وسطش را دور بریزد و نان گاز بزند.

به لطف همایون خیری، توجّهم در این چند روزه به آلبوم «نسیم وصل» همایون شجریان جلب شد. متأسّفانه مقایسه‌ای که آدم ناخودآگاه آدم بین این استاد و شاگرد انجام می‌دهد، باعث می‌شود به درستی توجّه نکنیم که این آقای همایون شجریان هم برای خودش موسیقی‌دان و خواننده‌ی پر و پیمانی است و حتّی سنّ و سالش هم چندان کم نیست (چند روز دیگر ایشان ۳۴ ساله می‌شود. تولّدت مبارک آقای شجریان). البته نظر من این است که در آواز ایشان هنوز خیلی راه دارد تا برسد به پدر بزرگوارش و بلکه از او پیش بیافتد (که اقتضای حیات هنری است.). مقایسه‌ی این دو من را به یاد ایگور اویستراخ می‌اندازد که همیشه زیر نام داوید اویستراخ بزرگ پنهان خواهدبود.

هر قدر آواز شجریان آدم را به شعر حافظ نزدیک می‌کند (محمّدرضا شجریان قطعاً یک حافظ درسته را قورت داده‌است)، بعضی از تصنیف‌های همایون شجریان هم شعرهای جدید را خوب به آدم تفهیم می‌کنند. این شعر زیر از شادروان فریدون مشیری است و همایون شجریان آن را در تصنیف «دفتر دل» می‌خواند که بنده خیلی با این تصنیف حال می‌کنم.

مرا عمری به دنبالت کشاندی
سرانجامم به خاکستر نشاندی

ربودی دفتر دل را و افسوس
که سطری هم از این دفتر نخواندی

گرفتم عاقبت دل بر مَنَت سوخت
پس از مرگم سرشکی هم فشاندی

گذشت از من ،ولی آخر نگفتی
که بعد از من به امید که ماندی ؟

می‌خواهید خود تصنیف را بشنوید؟ تشریف ببرید کاست یا CD این آلبوم را بخرید. ضرر نمی‌کنید. هر چیز زیبایی که وارد زندگی‌مان کنیم و از هر زیبایی‌ای که حمایت کنیم، به زشت‌ها و زشتی‌آفرین‌ها دهن‌کجی کرده‌ایم. تعیین مصادیق با خودتان.
ــــــــــــــــــــــ
پی‌نوشت: فریدون مشیری استاد این نوع شعر بود. فقط بیت دوّمش را ببینید! روحت شاد باشد.

برچسب‌ها: , ,

1 Comments:

At پنجشنبه, اردیبهشت ۳۱, ۱۳۸۸ ۵:۳۳:۰۰ قبل‌ازظهر, Blogger foad said...

یه جا از قول پرویز مشکاتیان می خوندم که این بشر(شجریان اول!) خدای ادا کردن شعره ... (نقل به مضمون البته)

 

ارسال یک نظر

Links to this post:

ایجاد یک پیوند

<< Home