سه‌شنبه، فروردین ۱۸، ۱۳۸۸

حقایقی درباره‌ی گوئلف

بعد از خلاص شدن از دست این درس لعنتی (و البته بسیار آموزنده) که این ترم داشتم، امروز کمی میز-تکانی کردم و از جمله یک دفترچه راهنما درباره‌ی گوئلف را مرور کردم. چند تا چیز جالب داشت درباره‌ی این شهر:
  • در سراسر کشورهای بریتانیایی، گوئلف تنها شهری است که مالک خطّ آهن خودش است. طول خطّ آهن منطقه‌ی گوئلف به ۱۶ مایل می‌رسد.
  • اصطلاح Hat Trick که در فارسی هم به کار می‌رود، در گوئلف ابداع شده. شرکت Biltmore Hat از یک تیم هاکی در گوئلف به نام Biltmore Mad Hatters پشتیبانی مالی می‌کرده و هر وقت یک بازی‌کن ۳ گل در یک بازی می‌زده،هواداران تیم را تشویق می‌کردند که کلاه‌ها (hats) خودشان را روی یخ پیست پرتاب کنند. این کار به نام Hat Trick شناخته می‌شده.
  • در گوئلف سالانه ۶۹۰ میلی‌متر باران و ۱۴۳ سانتی‌متر برف می‌بارد و ۱۹۲۴ ساعت هوا آفتابی است (طبعاً به طور میانگین). مساحت شهر ۸۶/۶۶ کیلومتر مربّع است و ارتفاعش از سطح دریا حدود ۳۳۴ متر است.
  • گوئلف رسماً در یکم ژانویه ۱۸۹۷ تبدیل به شهر شد.
  • این آدم‌ها اهل گوئلف بوده و هستند: Robert Munsch و Jean Little و John McCare و Neve Campbell. لینک نمی‌دهم به جایی. خدا گوگل را که از کسی نگرفته.
خلاصه این که کشمش هم دم دارد برای خودش. چه قدر خوب بود که این فرهنگ دانستن تاریخ محلّی و تلاش برای بهتر کردن محیط شهری در شهرهای کوچک ایران هم وجود می‌داشت. به نظرم مرکزگرایی دولت، مخصوصاً از جنبه‌ی فرهنگی، یکی از مانع‌های مهم در برابر این کار است.

برچسب‌ها:

0 Comments:

ارسال یک نظر

Links to this post:

ایجاد یک پیوند

<< Home