یکشنبه، بهمن ۲۰، ۱۳۸۷

شرح دیدار شاه از خمینی در زندان در روزنامه اطلاعات

روزنامه اطلاعات بدون این‌که منبعی برای خبر دیدار شاه از آیت‌الله خمینی در زندان در سال ۱۳۴۲ بیاورد، شرح این دیدار را در صفحه آخر خود آورده است.

روزنامه اطلاعات در این خبر شاه را با یزید و آیت‌الله خمینی را با امام حسین مقایسه کرد و نوشت: «در زمانی که امام خمینی پس از واقعه ۴۲ که منجر به شهادت چند هزار نفر در سطح مملکت شد در زندان به سر می‌بردند، روزی شاه با چند نفر به زندان می‌رود و به سلولی که زعیم عالی‌قدر در آنجا زندانی بودند وارد می‌شود. هنگام ورود شاه و همراهان، حضرت آیت‌الله خمینی مشغول تلاوت آیات قرآن بودند و به طوری غرق در حقیقت که از آمدن جمعی به زندان آگاه نمی‌شوند.»

در ادامه این گزارش آمده است:‌ «لحظاتی می‌گذرد و ایشان سربلند می‌کنند و می‌فرمایند: فرمایشی داشتید؟ یکی از همراهان با عناوین مختلف و القاب خاص شاه را معرفی می‌کند و آن‌گاه شاه اظهار می‌دارد: مرحوم آقای بروجردی فقط به امور مذهبی می‌پرداختند و به امور سیاسی چندان علاقه‌ای نداشتند.»

در ادامه می‌خوانیم: «امام خمینی گفتند: مرحوم بروجردی «سید حسنی» بودند و من «سید حسینی». و باب مکالمات به همین جا ختم می‌شود. شاه که مقصود آقا را از این مطلب درک نمی‌کند پس از مراجعت به کاخ از عده‌ای از معمرین سوال می‌کند فرق بین سید حسنی و سید حسینی در چیست؟ به او می‌گویند: تفاوت در این است که امام حسن با معاویه صلح کرد ولی امام حسین با شمشیر قیام کرد. آن‌وقت شاه متوجه می‌شود که مقصود آقا از این بیان چه بوده است.»

تاکنون غیر از روزنامه اطلاعات، هیچ‌کسی مدعی دیدار شاه از آیت‌الله خمینی در زندان نشده است.

منبع


برچسب‌ها:

0 Comments:

ارسال یک نظر

Links to this post:

ایجاد یک پیوند

<< Home