شنبه، دی ۲۱، ۱۳۸۷

Chaos

امروز یکی از کارمندهای فنّی گروه را در شنبه‌بازار دیدم. گفت خیلی دوست دارد یک روز بنشینیم و با هم درباره‌ی شرایط داخل ایران حرف بزنیم. می‌گفت برایش عجیب است که ایرانی‌ها این قدر کم تمایل دارند درباره‌ی اوضاع داخل ایران حرف بزنند و تصوّرش این بود که این خودداری، از ترس است. استدلالش این بود که این‌جا یک کشور آزاد است و باید بشود حرف زد.

درباره‌ی اسرائیل به طور خاص، گفت هر وقت از ایرانی‌ها می‌پرسم، سکوت می‌کنند. گفتم شاید دلیلش این است که موضع حکومت ایران خیلی تند و تیز است و اساساً می‌خواهد اسرائیل را از نقشه محو کند.

حالا که فکرش را می‌کنم، می‌بینم واقعاً این دولت ما چه کار کرده که روی‌مان نمی‌شود از کارهایش بگوییم و در مورد مسأله‌ای مانند فلسطین و اسرائیل هم لالمان کرده و رفته پی کارش. بالأخره شما وقتی می‌خواهید با مردم غرب حرف بزنید، نقطه‌ی شروع بحث‌تان درباره‌ی اسرائیل باید چی باشد؟ خود آقای احمدی‌نژاد باهوش هم وقتی هر سال به سفر استانی نیویورک می‌رود، درباره‌ی اسرائیل که ازش می‌پرسند یک‌سره چرت و پرت می‌گوید و هیچ وقت جواب سؤال را نمی‌دهد. حتّی جواب غیرمستقیم یا سربالا هم نمی‌دهد.

دیروز هم که با مراد صحبت می‌کردم، بحث به مسأله‌ی فلسطین و اسرائیل کشید و او هم می‌گفت درباره‌ی اسرائیل باید این‌جا با احتیاط حرف زد. امّا با استادم که حرف می‌زدم، درباره‌ی اسرائیل می‌گفت خیلی چیزهای خوب دارد و خیلی چیزهای بد. خیلی هم راحت و واضح می‌گفت و بدون تعارف.

الآن که بازار بحث درباره‌ی اسرائیل و اوضاع غزّه داغ است، این‌جا چندان خبری نیست. خبرهای روزمرّه‌ی تلویزیون بیشتر درباره‌ی مسائل محلّی است. حالا اساساً با این مردم چه جوری باید بحث کرد (به فرض این که بخواهیم بحث کنیم) که در فلسطین چه خبر است؟ اگر عکسهای اجساد کودکان را که همه برای هم می‌فرستند این‌جا منتشر کنی، واکنش مردم چه خواهد بود؟ اصلاً این کار منطقی دارد؟

این جور وقت‌ها همیشه من به یک نتیجه می‌رسم: مسأله‌ی فلسطین و اسرائیل پیچیده است، امّا حکومت ما هنوز اصرار دارد که آن را ساده بنمایاند. و مهم‌تر از آن، ظاهراً هیچ کس جز خود مردم فلسطین تمایلی برای حل شدن این مسأله ندارند. در واقع این مردم حتّی دوستی هم ندارند که برای کمک کردن به آنها بخواهی با او هم‌صدا شوی.

برچسب‌ها: , ,

0 Comments:

ارسال یک نظر

Links to this post:

ایجاد یک پیوند

<< Home