چهارشنبه، دی ۰۴، ۱۳۸۷

پرواز زنبور عسل

با یک کمی موسیقی چطورید؟ دنیا پر از موسیقی‌های ناهنجار و بنجل است. آثار خوب هم زیادند، امّا گوش کردنشان شاید آن قدر «حال نمی‌ده».

این یک قطعه‌ی ناب را ببینید و بشنوید: پرواز زنبور عسل (Flight of the Bumble Bee)، اثر نیکلای ریمسکی کورساکف. کورساکف یکی از آهنگ‌سازان مهمّ دوران رومانتیک روسیه بوده و علاوه بر موسیقی‌هایی که تصنیف کرده، در تئوری موسیقی هم استاد بزرگی بوده و مخصوصاً کارهای مهمّی در هارمونی و کنترپوان انجام داده و کتاب‌هایی هم دارد که البته این مقوله فراتر از شعور من است.

بعضی از آثار هنری، چه در موسیقی و چه رشته‌های دیگر هنر، آن قدر مایه دارند که سال‌ها (و شاید برای همیشه) منشأ خلّاقیت و زمینه‌ی نوآوری هنرمندان دیگر می‌شوند. قطعه‌ی پرواز زنبور عسل هم از این نوع آثار است (نمونه‌های دیگر: شاکن باخ، سمفونی‌های پنجم و نهم بتهوون و کاپریس ویولن شماره ۲۴ پاگانینی). بعد از دیدن اجراهای زیر، شاید با من هم‌عقیده شوید که «پرواز زنبور عسل» هم از این نوع آثار است.

اوّل اجرای ماکسیم را ببینید بر روی پیانو:البته وبلاگ‌صاحاب فراموشش نشده که یوتیوب یک سایت ضالّه است و مشمول فیلترینگ. پس فایل این ویدئو را از این‌جا بگیرید (لینک غیرمستقیم است، امّا بی‌دردسر).

خوب، چه طور است چنین قطعه‌ای بر روی بیش از یک پیانو اجرا شود؟ دو تا پیانو خوب است؟ سه تا چی؟ باز هم کم است؟ گروه The 5 Browns این قطعه را به رسم خودشان روی پنج تا پیانو اجرا کرده‌اند. ببینید:نمی‌بینید؟ خوب، بگیرید.

قطعه‌ای که روی پیانو اجرا شود، احتمالاً قابلیّت اجرای ارکستری را هم دارد، چه برسد به آن که برای پنج تا پیانو هم تنظیم و اجرا شده‌باشد. ببینید اجرای «پرواز زنبور عسل» را، توسّط ارکستر فیلارمونیک برلین، به رهبری زوبین مِهتا:این اجرا برای من باورنکردنی است. مثل این است که یک فیل در نهایت ظرافت جلوی شما باله برقصد. البته از برلین فیلارمونیک هم کمتر از این انتظار نمی‌رود، امّا من بدجوری گرفتار این اجرا شده‌ام.
فایل ویدئویی‌اش را از این‌جا بگیرید.

حالا چه طور است یک اجرای غیر-سازی را ببینیم؟ این‌ها آخرش زنبور بی‌نوا را کشتند:مشترک محترم هستید؟ فایل ویدیویی را این‌جا بگیرید.

خوب،
این قطعه برای شما آشنا نیست؟ یک صدایی از دوران کودکی....


هاچ؟

درست است. موسیقی تیتراژ سریال کارتونی «هاچ، زنبور عسل» هم اجرای دیگری از همین قطعه است. آن را هم اگر دوست دارید از این‌جا بگیرید.

خوب، نظرتان درباره‌ی این قطعه چیست؟ راستی، فکر می‌کنید امکان دارد که ارکستر سمفونیک تهران یک روز این قطعه را اجرا کند؟ من هم مثل شما امیدوارم.

برچسب‌ها:

2 Comments:

At پنجشنبه, دی ۰۵, ۱۳۸۷ ۳:۰۸:۰۰ بعدازظهر, Anonymous شبير said...

آقا اجراي خانم wang را هم در يوتيوب جستجو كنيد... ولي خودمانيم آهنگ وهشتناكي بود براي كارتون مخصوصا زماني كه همراه با تصاوير وحشت‌آور آن اخوندك مي‌شد!

شاد زييد

 
At سه‌شنبه, دی ۱۷, ۱۳۸۷ ۱:۵۲:۰۰ قبل‌ازظهر, Anonymous alireza said...

salam...besyar az webet hal kardam..khosh bashi

 

ارسال یک نظر

Links to this post:

ایجاد یک پیوند

<< Home