یکشنبه، مرداد ۲۷، ۱۳۸۷

اضافه کردن دستورهای دل‌خواه به فهرست کلیک راست در Nautilus

یکی از خصوصیت‌های خیلی جالب لینوکس این است که تقریباً هر نوع برنامه‌ای را برای خودتان مجسّم کنید، قبلاً برای لینوکس ساخته شده و بهتر از آن، هر ابزار کوچکی را هم که فکرش را بکنید، احتمالاً در لینوکس خواهید‌یافت. مثلاً چند وقت پیش می‌خواستم تعداد زیادی فایل عکس را یک‌جا resize کنم. با خودم حدس زدم احتمالاً باید اسکریپتی برای Nautilus (مرورگر فایل پیش‌فرض محیط Gnome) وجود داشته‌باشد که این کار را بکند. با کمی جستجو، توانستم روش نصب این اسکریپت را یاد بگیرم و الآن با یک کلیک راست می‌توانم خیلی سریع هر فایل تصویری bitmap (مثلاً با فرمت jpeg یا png) را به شکل دل‌خواه تغییر اندازه بدهم یا بچرخانم. دیروز داشتم برنامه‌ی کوچکی با C می‌نوشتم که باید در ترمینال (خطّ فرمان) اجرا شود و با خودم فکر کردم چه خوب می‌شد اگر یک اسکریپت هم وجود داشت که به کمک آن می‌شد با یک کلیک راست، فایل‌هایی را که باید در ترمینال اجرا شوند، در یک ترمینال جدید باز و اجرا کرد، به شکلی که ترمینال هم فوراً بسته نشود. اشکال اجرا کردن این نوع برنامه‌ها که رابط گرافیکی ندارند، این است که اگر روی فایل آنها double-click کنید، فوراً در یک ترمینال اجرا می‌شوند، امّا با اجرای موفّقیّت‌آمیز برنامه، پنجره‌ی ترمینال بسته می‌شود و مخصوصاً در مورد برنامه‌های کوچک، تقریباً هیچ چیز نخواهیددید. راه حلّ نسبتاً بدیهی این است که فایل اجرایی را از یک پنجره‌ی ترمینال که خودتان قبلاً باز کرده‌اید اجرا نمایید تا بعد از تمام شدن اجرای فایل، پنجره بسته نشود. این مشکل را قبلاً در ویندوز هم داشتم. با کمی جستجو، به این صفحه رسیدم که چیزی فراتر از حدّ انتظار من را عرضه می‌کند: دستورهای دل‌خواه خود را به فهرست کلیک راست (right click menu) در Nautilus اضافه کنید. برای این منظور، باید ابزاری به نام nautilus-actions را نصب کنید که برای نمونه در اوبونتو، با دستور زیر نصب می‌شود:

sudo apt-get install nautilus-actions

بعد از نصب شدنش، پنجره‌ی Nautilus Actions را باز کنید (از فهرست System و بعد Preferences) و گام‌های بعدی تقریباً سرراست هستند. من یک دستور جدید ساختم به نام Run که البته برای درست اجرا شدنش احتیاج به کمی آزمون و خطا بود. با این دستور، یک پنجره‌ی ترمینال جدید باز می‌شود که دایرکتوری کاری آن همان دایرکتوری باز در Nautilus است. فایل اجرائی مورد نظر که در این دایرکتوری قرار دارد، در این ترمینال اجرا می‌شود. برای تعیین خصوصیات هر دستور جدید، پنجره‌ای با سه زبانه (tab) وجود دارد که خصوصیاتی که من برای این دستور در این سه پنجره وارد کردم یا تغییر دادم را می‌توانید در شکل‌های زیر ببینید.


این هم حاصل کار:
کارکردش هم همان جوری هست که توضیح دادم. انصافاً جالب نیست؟ مخصوصاً وقتی می‌خواهید یک فایل برنامه را ده‌ها یا شاید صدها بار تغییر دهید، کامپایل و اجرا کنید، و بخواهید این کار را در محیط گرافیکی و نه متنی انجام دهید، قدر چنین چیزهایی معلوم می‌شود.

برچسب‌ها: ,

0 Comments:

ارسال یک نظر

Links to this post:

ایجاد یک پیوند

<< Home