سه‌شنبه، مرداد ۲۹، ۱۳۸۷

اعداد مختلط در المپیک

راستش را بخواهید، ما ایرانی‌ها نه تنها زیاد اهل تحرّک و ورزش نیستیم، بلکه از شاخه‌های مختلف ورزشی هم آگاهی زیادی نداریم. Sean Carroll درباره‌ی مسابقات دو ده‌گانه در المپیک و چگونگی محاسبه‌ی امتیاز در هر رشته‌ی آن نوشته‌است. من تا امروز نمی‌دانستم که امتیازات این مسابقه با یک فرمول توانی محاسبه می‌شوند. شما چه‌طور؟

فرمول محاسبه‌ی امتیازها این جوری است:
x امتیازی است که یک ورزش‌کار در هر رشته می‌گیرد. مثلاً در مسابقات دو، x زمان پیمودن مسیر توسّط دونده است. a، x0 و بتا هم پارامترهایی هستند که برای هر رشته به دقّت تنظیم شده‌اند و در این جدول موجود هستند.
امّا نکته‌ی مهم غیرخطّی بودن و توانی بودن فرمول‌ها است.
پرسش خیلی جالبی که Sean مطرح می‌کند این است: اگر قانون همین فرمول‌ها باشند، چه اتّفاقی خواهد‌افتاد اگر یک ورزش‌کار در رشته یا رشته‌هایی امتیازی به دست آورد که بر حسب همین فرمول‌ها یک عدد مختلط بشود؟ مثالی که خودش می‌زند این است:
فرض کنید یک نفر مسابقه‌ی دو ۱۰۰ متر را در ۱۰۰ ثانیه تمام کند (یک نوع حلزون یا لاک‌پشت). حالا امتیاز او بر اساس فرمول‌های بالا و پارامترهای آن جدول، امتیازش برابر است با
61237.4 - 41616.9i
حالا تکلیف چیست؟ آیا باید قدرمطلق بزرگی این عدد را حساب کرد؟ در آن صورت امتیازش می‌شود ۷۴۰۰۰، در حالی که رکورد جهانی این رشته ۸۸۴۷ است! حتّی قسمت حقیقی عدد بالا هم به تنهایی بیش از هفت برابر رکورد جهانی است!

شاید این پرسش‌ها به نظرتان مسخره‌بازی بیایند، امّا قانون ساختن کار سختی است.

برچسب‌ها: ,

1 Comments:

At پنجشنبه, مرداد ۳۱, ۱۳۸۷ ۱:۲۱:۰۰ بعدازظهر, OpenID bamdadi.com said...

جالب بود. عجیب متفاوت و نو بود این نوشته :)

 

ارسال یک نظر

Links to this post:

ایجاد یک پیوند

<< Home