پنجشنبه، مرداد ۰۳، ۱۳۸۷

Tux Paint

بعید می‌دانم کسی باشد که از نقاشی کردن خوشش نیاید. همه هم امکانات فضانوردی ندارند که بلد باشند مثلاً با فوتوشاپ نقاشی کنند. البته نقاشی روی کاغذ و پارچه با مداد و رنگ و این جور چیزها به جای خودش، امّا نقاشی کردن با کامپیوتر یک جور حسّ دیگر دارد، نه که لزوماً بهتر باشد، امّا معمولاً تجربه‌ی متفاوتی است.

این برنامه‌ی Tux Paint را چند وقت پیش همین جوری نصب کردم. نصب کردن برنامه در لینوکس مثل ویندوز نیست و معمولاً نیازی به گرفتن فایل نصب‌کننده و بعد کلیک کردن بر روی آن نیست. با ابزارهایی مثل Yum و Synaptic آدم فقط باید سفارش بدهد و منتظر شود! یکی از مهم‌ترین مزیّت‌های آرشیوهای نرم‌افزاری این‌چنینی، این است که شما را با نرم‌افزارها و بسته‌هایی آشنا می‌کند که تاکنون از آنها چیزی نشنیده‌اید و ممکن است اصلاً ندانید برای یک کار بخصوص، یک نرم‌افزار مستقل هم وجود دارد. نمونه‌اش برنامه‌های Krename و Bulk Rename هستند که هر دو ابزارهای مفیدی برای تغییر دادن هم‌زمان اسم تعداد زیادی فایل هستند.

امّا یک چیز جالب در Ubuntu این است که در Add/Remove Programs (نام‌گذاری مشابه ویندوز) علاوه بر طبقه‌بندی موضوعی نرم‌افزارهایی که می‌توانید نصب کنید، میزان محبوبیت هر یک هم با تعدادی ستاره (از یکی تا پنج تا) جلوی آن آمده و می‌توانید برنامه‌های هر دسته یا همه‌ی برنامه‌ها را بر حسب میزان محبوبیت آنها طبقه‌بندی کنید. به قسمت Education که بروید، Tux Paint یکی از محبوب‌ترین برنامه‌ها است و پنج ستاره دارد.

Tux Paint نرم‌افزاری است که گفته می‌شود برای کودکان طرّاحی شده، امّا امکانات جالب و دم دست آن هر کسی را ممکن است تحریک کند. بالأخره ما هم انسانیم و ضعیف‌النّفس! این حاصل اوّلین هنرنمائی من با این برنامه بود:


همان طوری که ملاحظه می‌فرمایید، کارهایی مثل کشیدن آجر، دود، علف، گل و ستاره، شاخ و برگ درخت و چندین چیز دیگر، با این برنامه خیلی راحت است. یکی دو کاراکتر پیش‌ساخته هم دارید: یک پنگوئن و یک سنجاب (روی شیروانی را ببینید.).

Tux Paint نسخه‌هایی برای تمام سیستم عامل‌های متداول دارد: لینوکس، مک و ویندوز و البته Open Source هم هست. به امتحان کردنش می‌ارزد. ممکن است گاهی برای کشیدن گرافیک‌های جدّی‌تر هم به کار بیاید.

برچسب‌ها: ,

0 Comments:

ارسال یک نظر

Links to this post:

ایجاد یک پیوند

<< Home