چهارشنبه، مرداد ۰۹، ۱۳۸۷

سنجش قلم‌چی

این‌ها CDهایی هستند که سازمان سنجش و بنیاد قلم‌چی هر کدام به عنوان راهنمای انتخاب رشته منتشر کرده‌اند و با تیراژ بالا در اختیار مردم گذاشته‌اند.

سازمان سنجش امسال بیشتر از هر سال تبلیغ کرده که این CD مشکل انتخاب رشته را حل می‌کند و چه و چه. امّا از قلم‌چی تا الآن تبلیغی درباره‌ی این CD ندیده‌ام. در ضمن هم سازمان سنجش و هم قلم‌چی یک دفترچه هم ضمیمه‌ی این دیسک‌ها کرده‌اند که در مورد سازمان سنجش، یک ویژه‌نامه‌ی نازک پیک سنجش است و در مورد قلم‌چی یک راهنمای مفصّل‌تر است در قالب شماره‌ای از مجلّه‌ی آزمون. سازمان سنجش CDها را با لیبل کاغذی نازک (شبیه چاپ) عرضه کرده، در حالی که CD قلم‌چی چاپی است (عکس بالا).
در عکس زیر هم روی دیگر CDها را می‌بینید که CD سمت راست را سازمان سنجش و سمت چپی را قلم‌چی عرضه کرده:


همان طور که ملاحظه می‌فرمایید، CD سازمان سنجش در اصل CD خام بوده و با رایتر رایت شده‌است، در حالی که CD قلم‌چی به شیوه‌ی صنعتی تهیه شده (اصطلاحاً نقره‌ای است.). حالا این که سازمان سنجش از کجا این تعداد رایتر آورده بماند. بعید است سازمان سنجش رایت این CDها را به یک پیمانکار خارجی واگذار کرده‌باشد و اگر هم پیمانکاری وجود داشته‌باشد، باید پرسید چرا یک پیمانکار صنعتی انتخاب نشده که CDها را با کیفیت مناسب و به شیوه‌ی صنعتی تولید کند.

از این‌ها که بگذریم، محتوای CDها است که از ظاهرشان مهم‌تر است. در CD سنجش تنها آماری که ممکن است به درد بخورد، آمار تعداد قبولی‌های بازه‌های مختلف رتبه، در رشته یا دانشگاه‌های مختلف است و نه در رشته-دانشگاه با هم. مثلاً می‌توانید بفهمید از بین کسانی که پارسال در رشته‌ی ریاضی رتبه‌ی کلّ کشوری آنها بین ده‌هزار تا یازده‌هزار بوده، چند نفر در دانشگاه ارومیه قبول شده‌اند (مجموع تمام رشته‌ها) یا مثلاً از بین همین افراد چند نفر در رشته‌ی ریاضی محض قبول شده‌اند (مجموع تمام دانشگاه‌ها). امّا امکان این که بفهمید از بین همین افراد چند نفر مثلاً در رشته‌ی ریاضی محض دانشگاه ارومیه قبول شده‌اند، وجود ندارد. در ضمن، این بازه‌های رتبه هم بر اساس رتبه‌ی کل (کشوری) است و نه رتبه در سهمیه. در قسمت لینک‌ها هم لینک‌های بسیار جالب و مفیدی مثل سایت رشد و سایت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی وجود دارد که واقعاً برای داوطلبان از نان شب واجب‌تر است. لینک به سایت دانشگاه‌ها به طور غیرمستقیم گذاشته شده، یعنی باید به صفحه‌ای در سایت وزارت علوم بروید که لیست دانشگاه‌ها و لینک سایتشان را دارد. اطّلاعات مفید دیگر این CD شاید فقط رتبه‌بندی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی باشد.

چیزی که داوطلبان کنکور برای انتخاب رشته‌ی دقیق و عاقلانه نیاز دارند، آمار قبولی رتبه‌های مختلف سهمیه‌های گوناگون سال گذشته در رشته-دانشگاه‌های مختلف است. مثلاً این که بفهمند سال گذشته با چه رتبه‌هایی داوطلبان منطقه‌ی یک کشور در رشته‌ای مانند مهندسی مکانیک دانشگاه تهران قبول شده‌اند. این نوع اطّلاعات را سال قبل قلم‌چی بر روی سایتش ارائه کرد و امسال در قالب این CD در دسترس قرار داده. اگر کنکوری هستید یا کنکوری دارید، CD قلم‌چی را از دست ندهید.

تنها اشکال CD قلم‌چی نسبت به CD سنجش در این است که برای نصب و اجرا کردن نرم‌افزارش احتیاج به ویندوز دارید و با Wine هم روی سیستم من نصب نشد. CD سنجش هم نرم‌افزاری دارد که روی ویندوز نصب می‌شود، امّا بدون نصب هم به صورت یک برنامه تحت وب از روی CD قابل اجرا و استفاده است.

برچسب‌ها: , ,

0 Comments:

ارسال یک نظر

Links to this post:

ایجاد یک پیوند

<< Home