چهارشنبه، خرداد ۲۹، ۱۳۸۷

انصاف

ظاهراً ماجرای زنجان اعصاب همه را به هم ریخته. تعجّبی هم ندارد. از یک طرف همه دلمان می‌خواهد آن استاد ــــ را به سخت‌ترین مجازات محکوم کنیم و از سوی دیگر همگی می‌دانیم که این حمیّت تند و تیز بر اساس اطّلاعات ناقص، کاری از جنس «افشاگری»های کیهان و مانند آن است. پست‌های زیادی را در جاهای مختلف درباره‌ی این ماجرا خواندم. فکر می‌کنم مجموعه‌ی آنها تصویر درستی از وضع موجود و برخوردی که باید با این قضیه داشت به دست می‌دهند و این را باید نشانه‌ی رشد وبلاگستان فارسی دانست که تأکید بر عقلانیت، اخلاق و حقیقت‌جویی در این ماجرا بیشتر دیده و خوانده می‌شود تا دعوت به خشونت.
کمانگیر به نظر من زیادی متمدن است و شاید به یاد ندارد ایران چگونه کشوری است. شاید هم آرش آن قدر خوش‌اقبال بوده که گذارش در ایران هیچ وقت به سیستم قضایی نیفتاده. به آرش فقط همین را بگویم (که یولیو هم با بیان و نگرشی دیگر یادآور شده) که سیستم قضائی ایران خواهان را بیشتر آزار می‌دهد تا خوانده را، خصوصاً که خوانده مقامی در دولت امام زمان داشته‌باشد و خواهان دخترکی دو سه ترم مشروط باشد و خصوصاً که آن دختر ادّعا کند خوانده قصد تعرّض به او را داشته.
مسعود بهنود مثل همیشه یادداشتی خواندنی در این باره نوشته که جزئیات را یک به یک در برابر چشم ما می‌نهد. مثل همیشه متین و دقیق و آرامش‌بخش.
نیک‌آهنگ هم که معرّف حضورتان هست. پست‌های زنجیره‌ای‌اش را شروع کرده در این باره و خصوصاً بر انصاف و پرهیز از قضاوت یک‌جانبه و در نظر داشتن تردیدهایی که در این ماجرا هست تأکید می‌کند (تاکنون، اینجا، اینجا و اینجا).
همان طور که بامدادی نوشته و نیک‌آهنگ هم اشاره کرده، واقعاً آن فیلم چیزی را ثابت نمی‌کند. احتمال انتقام‌خواهی و فرصت‌طلبی هم مطرح است، مخصوصاً با سابقه‌ی درخشان آن استاد بزرگوار.
با نیما موافقم که نوشته:
چرا خودمون رو می زنیم به اون راه؟ مشکل این آقا در «سو استفاده از اختیارات» است نه در «پیشنهاد ننگین و بی شرمانه» و «اغراض شوم» و «هتک حرمت».
جمهور هم واکنش خبرگزاری فارس و روزنامه‌ی وزین‌الحال کیهان را بررسی کرده که جالب است. کیهان از همین حالا حکم برائت، بلکه مظلومیت برادر مددی را صادر کرده.
منتظریم ببینیم فرجام این ماجرا چه خواهدشد.

خوب، حالا انصافاً این ماجرا مهم‌تر است یا قتل وحشیانه‌ی آن دختر جنوبی؟

برچسب‌ها: ,

1 Comments:

At سه‌شنبه, تیر ۱۱, ۱۳۸۷ ۹:۱۷:۰۰ قبل‌ازظهر, OpenID bamdadi.com said...

گردآوری خوبی بود و به خصوص نگاه منصفانه‌ای.

ممنون.

 

ارسال یک نظر

Links to this post:

ایجاد یک پیوند

<< Home