یکشنبه، اردیبهشت ۲۲، ۱۳۸۷

کار کردن با فایل‌های پی دی اف در لینوکس

وقتی با ویندوز کار می‌کردم، یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی که به کار می‌بردم Adobe Acrobat بود. آن هم نسخه‌ی کاملش که می‌شود با آن هر کاری با فایل‌های pdf انجام داد. مثلاً برای کامنت گذاشتن روی فایل‌های pdf یا highlight کردن قسمت‌های مهم از آن استفاده می‌کردم، و یا برای این که از چند فایل pdf یک فایل بسازم (یعنی آنها را سر هم کنم).

در لینوکس هنوز برنامه‌ای با آن قدرت و امکانات Acrobat برای کار کردن با فایل‌های pdf نیافته‌ام، امّا لااقل می‌توانم کارهای ضروری‌ام را انجام دهم.

برای نشانه‌گذاری، highlight کردن و نوشتن روی فایل‌های pdf از PDFXCview استفاده می‌کنم که البته برنامه‌ای ویندوزی است، امّا رایگان است و در ضمن تحت Wine به خوبی اجرا می‌شود. این برنامه البته نسخه‌ی کامل‌تری هم دارد که مورد احتیاج من نیست.

برای سر هم کردن فایل‌های pdf هم امروز با یک جستجوی ساده و در اوّلین کلیک به این صفحه رسیدم که دو روش مختلف را پیشنهاد می‌کند. روش اوّل استفاده از امکانات بسته‌ی ghostscript است. این بسته نسخه‌ی ویندوزی هم دارد و احتمالاً همین کارآیی را در محیط ویندوز هم دارد. ghostscript بر روی اکثر توزیع‌های لینوکس (با حجم متوسّط به بالا) به طور پیش‌فرض نصب شده است و بنابراین نیازی به نصب کردن ابزار جدیدی نداشتم. همان طور که در آن صفحه نوشته شده، می توانید با دادن چند option به دستور gs، هر تعداد فایل pdf را به ترتیب دل‌خواه با هم ترکیب کنید:
gs -dBATCH -dNOPAUSE -q -sDEVICE=pdfwrite -sOutputFile=finished.pdf file1.pdf file2.pdf ...filen.pdf

توضیح optionهای به‌کاررفته این است:
* gs -- starts the Ghostscript program
* -dBATCH -- once Ghostscript processes the PDF files, it should exit. If you don't include this option, Ghostscript will just keep running
* -dNOPAUSE -- forces Ghostscript to process each page without pausing for user interaction
* -q -- stops Ghostscript from displaying messages while it works
* -sDEVICE=pdfwrite -- tells Ghostscript to use its built-in PDF writer to process the files
* -sOutputFile=finished.pdf -- tells Ghostscript to save the combined PDF file with the name that you specified

این برنامه از Acrobat هم سریع‌تر است، اگرچه امکانات بصری بسیار جالب آن را ندارد، امّا خوب صدالبته رایگان و آزاد است.

برچسب‌ها: ,

0 Comments:

ارسال یک نظر

Links to this post:

ایجاد یک پیوند

<< Home