سه‌شنبه، بهمن ۰۹، ۱۳۸۶

لینوکس لزوماً بهتر از ویندوز نیست

خوب، در راستای نقد مختصر ما بر لینوکس و اعتراض چند دوستدار مخلص لینوکس، نظرمان را درباره‌ی لینوکس و چیزهایی که می‌گویند موجب برتری آن بر ویندوز محسوب می‌شوند، به شکل دقیق‌تر بیان می‌نماییم.

اینجا می‌توانید ترجمه‌ی اصلی از 36 «دلیل بر این که لینوکس از ویندوز بهتر است» را بخوانید (به همراه کامنت‌های زیرش) که قرار است این 36 دلیل به 101 دلیل برسند. عین همان متن در ادامه آمده و من با فونت قرمزرنگ چیزکی درباره‌ی هر کدام از این موارد نوشته‌ام. مترجم متن مهرداد مؤمنی است. متن اصلی انگلیسی هم اینجا است که الآن به 48 مورد رسیده. شاید بعداً درباره‌ی موارد جدید هم نوشتم.

لازم است باز هم تأکید کنم که من طرفدار ویندوز یا مخالف لینوکس نیستم، بلکه به همان قیاس که معتقدم معایب ویندوز یا هر نرم‌افزار تجاری دیگری باید به کاربرانش گفته شود، در مورد لینوکس، توزیع‌های مختلف آن و برنامه‌های منحصراً لینوکسی معتقدم باید راست قضیه گفته شود تا همه فکر نکنند که ویندوز ساخته‌ی ابلیس است و لینوکس ارمغانی آسمانی. در کامنت به روی خلق باز است، امّا کامنت‌های توهین‌آمیز منتشر نخواهند شد.

۱۰۱ دلیل بر اینکه لینوکس از ویندوز بهتر است!۱- لینوکس مشکل ویروس ندارد!! و این به دلیل نبود ویروس برای لینوکس نیست، بلکه به این دلیل است که لینوکس خیلی ایمن تر است، و خیلی کمتر از ویندوز مستعد ویروس است! برای مطالعه بیشتر بر اینکه چرا لینوکس کمتر تحت تاثیر ویروس خراب می شود این را مطالعه کنید!

لینوکس روی درصد خیلی کمتری از کامپیوترهای شخصی در سراسر دنیا نصب شده و انگیزه‌ی ویروس نوشتن برای آن هم به همان نسبت کمتر است. یکی از افتخارهای طرفداران لینوکس آن است که می‌گویند بیشتر ویروس‌های ویندوز را هکرهای لینوکس می‌نویسند. معنی این حرف آن است که درصد کاربران ویروس‌نویس در دنیای لینوکس خیلی بیشتر از دنیای ویندوز است. یادمان باشد ویروس کامپیوتری با ویروس آنفلوانزا فرق دارد. ویروس کامپیوتری را آدم‌هایی می‌نویسند که احتمالاً زیاد خیّر نیستند. جنبه‌ی انسانی ماجرا از یادمان نرود.

۲- لینوکس نیازی به defrag کردن پارتیشن ها ندارد!!! فایل سیستم های لینوکس به نحوی طراحی شده اند که داده ها را طوری توی دیسک می نویسند که نیازی به ابزاری برای defrag کردن ندارد!!! برای اطلاع بیشتر یه سر به اینجا بزنید!

به نظر می‌رسد حرف درستی باشد. امّا من حس می‌کنم ویندوز سریع‌تر از لینوکس اطّلاعات را روی هارد می‌نویسد و سریع‌تر هم می‌خواند.

۳- در گنو/لینوکس هسته سیستم ،کرنل لینوکس، از محیط گرافیکی(X-Window) و از نرم افزارها(OpenOffice.org) جدا است، پس هنگ (crash) کردن یکی از برنامه ها باعث هنگ کردن(crash) کل سیستم نمی شود، در ویندوز (ماکروسافت این را یکپارچگی می نامد!!!!!!!!!) اگر مرورگر وب هنگ کند کل سیستم هنگ می کند، و شما نیاز به ریستارت سیستم دارید!

لینوکس هنگ نمی‌کند؟ خوب، شاید کاربران لینوکس وقتی کامپیوتر قفل می‌کند و چاره‌ای جز restart کردن آن نیست، کلمه‌ی دیگری را به کار می‌برند. ما در دهات خودمان می‌گوییم و می‌بینیم که لینوکس هم هنگ می‌کند. شاید بشود گفت لینوکس در هنگ کردن خیلی قوی‌تر از ویندوز است! ضمن این که ماشین‌های ویندوزی الآن خیلی کمتر از گذشته ممکن است هنگ کنند.

۴- لینوکس نیازی به دوباره نصب شدن ندارد! در ویندوز اگر سیستم عامل خراب شود، هیچ راه ساده ای برای بازگردانی سیستم نیست، خیلی از مدیران پشتیبانی هیچ راهی غیر از دوباره نصب کردن سیستم ندارند! و این یعنی دوباره نصب کردن درایورها، نرم افزارها، و تنظیمات کاربری!! در لینوکس غیر از خرابی هارد دیسک، نیازی به دوباره نصب شدن سیستم نیست! خیلی از مشکلات در لینوکس بدون دوباره نصب کردن سیستم قابل حل هستند. اگر به هر دلیلی (شاید مثل من بخواهید از سوزه به اوبونتو و بعد به پارسیکس مهاجرت کنید!) شما نیاز به نصب دوباره دارید، با داشتن یک پارتیشن home جداگانه می توانید، تنظیمات خود را در همه‌ی توزیع ها داشته باشید!!!

مسأله به این سادگی‌ها نیست. اوّلاً شما می‌توانید یک دیسک نصب ویندوز بسازید که تمام درایورهای کامپیوترتان را داشته‌باشد و در حین نصب ویندوز آنها را هم نصب کند. ثانیاً بسیاری از تنظیمات ویندوز هم قابل ذخیره‌سازی و اعمال مجدّد در ماشین‌های دیگر (یا در همان ماشین بعد از نصب جدید ویندوز) هستند. ثالثاً ویندوز به این راحتی خراب نمی‌شود، و در اکثر مواردی که ویندوز را دوباره نصب می‌کنند، واقعاً نیازی به این کار نیست. نصب مجدّد ویندوز غالباً به خاطر عدم آشنایی کاربر با نحوه‌ی رفع اشکال است و به نوعی پاک کردن صورت مسأله است.

۵- لینوکس نیازی به ریستارت ندارد!!!! (مگر وقتی که کرنل جدید را نصب کردید و می خواهید از آن استفاده کنید) هرگاه برنامه ای هنگ یا کرش کرد تنها باید آنرا ریستارت کرد، و نیازی به ریستارت کل سیستم نیست!

لینوکس آن قدر کند بالا می‌آید که کاربر عطای ریستارت را به لقای آن می‌بخشد. در خیلی از مواردی هم که ظاهراً با یک بار log off و log in کردن قرار است تغییری در سیستم اعمال شد، می‌بینید که آن تغییر اعمال نمی‌شود و بنابراین چاره‌ای نمی‌ماند جز ریستارت.

۶- لینوکس می تواند از بیش از ۱۰۰ فایل سیستم مختلف بخواند. ویندوز محدود به دو، سه تا فایل سیستم خودش است!

هر چی فکر می‌کنم یادم نمی‌آید که آخرین بار کی ویندوز نتوانست یک فایل‌سیستم مشخّص را بخواند و کارم لنگ ماند! بهتر نبود لینوکس هم در شناسائی فایل‌سیستم صرفه‌جویی می‌کرد؟

۷- شما سورس کد برنامه را دارید، و اگر برنامه نویس باشید، می توانید آنرا بسته به نیاز خود بهتر کنید، ایراد های آن را برطرف کنید و… خیلی از کاربران معمولی فکر می کنند، این اصلا ضروری و کاربردی نیست، ولی وقتی سازنده ی یک برنامه، پشتیبانی یک برنامه را برای فروش نسخه جدیدتر قطع می کند، متوجه اهمیت این موضوع می گردند.

قطع پشتیبانی از یک نسخه‌ی نرم‌افزار برای ارائه‌ی نسخه‌ی جدید، غالباً داستانی ویندوزی است. چرا که بیشتر برنامه‌های لینوکسی اساساً و از ابتدا پشتیبانی واقعی نداشته‌اند که بخواهد قطع شود. اگر شما به bugzilla و forumهای مربوط به یک برنامه می‌گویید پشتیبانی، خوب این نوع «پشتیبانی» تا قیام قیامت برجاست، چه سورس کد برنامه را داشته‌باشید و چه نداشته‌باشید.

۸- لینوکس می تواند در یک logical partition و یا روی هارد دیسک دوم سیستم بخوبی نصب گردد، ولی ویندوز تنها باید در یک پارتیشن اصلی(primary partition) سیستم نصب گردد!

من چرا فکر می‌کنم این برتری ویندوز است نسبت به لینوکس؟

۹- لینوکس را می توان روی یک تلفن همراه تا یک ابرکامپیوتر نصب کرد.

ویندوز را می‌توان روی یک کارت اعتباری، موبایل، PDA، کامپیوتر شخصی و یا یک سرور نصب کرد. در مورد ابرکامپیوترها هم بگذارید وقتی حرف بزنیم که لااقل یک نصفه‌اش را صاحب شدیم.

۱۰- لینوکس می تواند برنامه های حساس یک هواپیما را راه‌اندازی کند.

اگر بین زمین و آسمان به مشکل برخوردید به bugzilla و انجمن‌های مربوطه مراجعه کنید. کمربندهای ایمنی را محکم‌تر از معمول ببندید.

۱۱- باگ‌های لینوکس از معادل تجاری آن خیلی کمتر است، و این مهمترین دلیل پایداری آن است.

حالا بیا و ثابت کن. سیستمی که این قدر کم باگ دارد، چرا دائم کرنلش باید روزآمد شود؟ چرا برای نصب یک درایور کارت گرافیکی هنگ می‌کند؟ واقعاً چرا؟

۱۲- شما می توانید آنرا به دوستان خود بدهید، و همه با هم از آن استفاده کنید، معلمانتان در مهدکودک و دبستان نمی گفتند وسایلتان را به دوستان خود بدهید، و با هم از آن استفاده کنید؟ لینوکس و متن‌باز دقیقا آنرا می خواهند، درحالی که اگر دیسک ویندوز خود را به دوستتان بدهید، شما را دزد می خوانند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

خانووووووووووووووووووووم، اینا ادای شما رو درمیارن.

نه آقاجان. اگر شماره سریال قانونی ویندوزتان را به دیگری بدهید شما را دزد می‌خوانند. دیسکش را بدون شماره‌ی سریال به هر کسی خواستید، بدهید. پای من! ضمناً این یک مشخّصه‌ی فنّی سیستم عامل نیست. ویندوز سیستم عاملی تجاری است و اگر شما تجاری بودن یک نرم‌افزار را اساساً به رسمیت نمی‌شناسید (مثل جناب Richard Stallman)، دیگر بحث درباره‌ی مسائل تکنیکی بلاموضوع است. هر کس به آئین خویش!

۱۳- هزینه لینوکس بسیار کم است، نه تنها سیستم عامل مجانی است، بلکه برنامه ها و ابزارها را نیز می توانید بطور رایگان تهیه کنید! ممکن است شما بخواهید برای پشتیبانی یا آموزش هزینه ای بپردازید ولی آن هم بسیار کمتر خواهد بود…

هزینه‌ی لینوکس عمر گران‌مایه است. برای یادگرفتن روش نصب یک درایور باید زمانی را صرف کنید معادل زمان لازم برای خبره شدن در ویندوز.

۱۴- لینوکس و ویندوز هر دو محیط شل دارند. (توی ویندوز آنرا command prompt می گویند) محیط های شل در لینوکس(مثل bash) خیلی قدرتمندتر هستند، و شما می توانید برنامه های کاملی با زبانهای اسکریپتی بنویسید. و این برای انجام اتوماتیک کارهای تکراری بسیار مفید است.

در ویندوز همین کار را می‌توان با فایل‌های batch انجام داد.

۱۵- لینوکس را می‌توانید از CD بوت کنید، ویا آنرا روی هارد دیسک نصب کنید.

ویندوز XP هم نسخه‌ای دارد که تنها از روی CD اجرا می‌شود. در نهایت برای استفاده‌ی دائمی شما مجبورید سیستم را روی هارددیسک نصب کنید. نسخه‌های قابل بوت از روی CD بیشتر در مواقع اضطراری به کار می‌آیند.

۱۶- می دانید، در پس زمینه ویندوز راه هایی برای دسترسی مستقیم دولت ایالات متحده به داده های شما هر گاه که بخواهند وجود دارد؟؟؟(چگونه؟) آره این بطور پیش فرض توی ویندوز تعبیه شده است… ولی در لینوکس این امکان وجود ندارد!!!! (بدلیل در دسترس بودن سورس کد برنامه…)

این یک اشتباه در طرّاحی بوده، نه یک توطئه. دولت چین سورس کد ویندوز را بررسی کرده و بعد از اطمینان از امن بودن آن، استفاده از ویندوز را در پیش گرفت.

۱۷- لینوکس بطور داخلی(built in) مجازی سازی دارد. و شما می توانید بطور همزمان گونه های مختلفی از لینوکس، یا دیگر سیستم عامل ها را اجرا کنید.

اگر مایکروسافت چنین قابلیتی را در ویندوز تعبیه می‌کرد، باید بقیه‌ی دارائی‌اش را هم صرف دعاوی حقوقی می‌کرد. مجازی‌سازی در ویندوز بسیار ساده است. از Virtual PC یا از ابزارهای VMware استفاده کنید.

۱۸- کرنل لینوکس تعداد عظیمی درایور سخت افزار های مختلفی را داراست، و برای استفاده از آنها شما نیازی به نصب هیچ چیز ندارید، در حالی که توی ویندوز برای استفاده از یک آداپتور بلوتوث شما باید درایور آنرا نصب کنید!

فرقش در این است که اگر لینوکس یک سخت‌افزار را نشناخت، یا درست نشناخت، شما باید مصیبت‌ها بکشید برای یافتن درایور مربوط به آن، تازه در صورتی که وجود داشته‌باشد. و بعد هم ممکن است نصب نشود، یا کار نکند! درایور ویندوزی مربوط به یک قطعه تقریباً همیشه همراه آن عرضه می‌شود و اگر نشود هم یافتنش در اینترنت ساده است.

خصوصیات محیط دسکتاپ

۱۹- درحالی که هم لینوکس و هم ویندوز واسط گرافیکی دارند، ویندوز فقط یک واسط گرافیکی به شما ارائه می دهد. در لینوکس همه چیز قابل انتخاب است، و شما برای هرکاری تعداد عظیمی انتخاب های گوناگون دارید، و می توانید از هرکدام از چندین محیط و واسط گرافیکی‌ای که در دسترس دارید استفاده کنید.

تفاوت دو محیط Gnome و KDE (که دسکتاپ‌های اصلی لینوکس هستند) در عمل آن قدر زیاد نیست که گفته می‌شود. دست‌کم از دید کاربر، بسیاری از خصوصیات این دو محیط مشابه‌اند. امّا قبول داشته‌باشید یا نه، هر دو محیط در مقایسه با محیط ویندوز زمخت هستند.

۲۰- بیشتر توزیع های لینوکس به همراه تعداد زیادی نرم‌افزار و ابزار برای کارهای مختلف(مثل نرم‌افزار اداری OpenOffice.org) توزیع می گردند، نه تنها سیستم عامل آزاد و رایگان است، بلکه شما نیازی به پرداخت پول برای برنامه های کاربردی نیز ندارید… بله خیلی از این نرم‌افزار های آزاد/متن‌باز برای ویندوز هم وجود دارند(مثل OpenOffice.org یا Mozilla Firefox) ولی برای ویندوز شما نیاز دارید آنها را یافته، و دانلود و نصب کنید، در حالی که در اکثر توزیع های لینوکس آنها به طور پیش فرض نصب می باشند.

کسانی که ذکاوت لازم برای تولید برنامه‌های موفّق را در محیط یونیکس\لینوکس داشته‌اند، معمولاً آن قدر هم زیرک بوده‌اند که همان نرم‌افزار را برای ویندوز هم عرضه کنند. مثالش همان OpenOffice.org و Firefox است. مایکروسافت نرم‌افزارهای رایگان بسیاری را در اختیار کاربران ویندوز قرار داده، امّا نمی‌تواند آنها را در دیسک ویندوز ارائه کند، به همان دلیلی که خودتان خبر دارید.

۲۱- در ادامه مطلب قبل باید گفت اکثر توزیع های لینوکس به همراه هزاران پکیج نرم افزارهای مختلف می آیند، در حالی که ویندوز حتی ابزارهای اولیه مثل یک ویرایشگر متن خوب ندارد. آره notepad هست، اگر شماnotepad رو نرم افزار خوبی بدونید!!!!!! تفاوت در این است، پیدا کردن،پرداخت هزینه، دانلود کردن، و نصب کردن یا اینکه همه آنها توی DVD توزیع لینوکستان باشند، و شما تنها آنها را نصب کنید!

دلیلش را گفتم در مورد قبل و باز هم تکرار می‌کنم: مایکروسافت نرم‌افزارهای رایگان بسیاری را در اختیار کاربران ویندوز قرار داده، امّا نمی‌تواند آنها را در دیسک ویندوز ارائه کند، به همان دلیلی که خودتان خبر دارید.

۲۲- OpenOffice.org که در لینوکس موجود است توانایی تبدیل سند شما بطور مستقیم به فرمت pdf را داراست، در حالی که در ویندوز باید یک برنامه‌ی اضافه خریداری یا دانلود و نصب کنید!

آفیس 2007 هم این قابلیت را دارد. امّا یادمان باشد که نه OpenOffice.org جزء لینوکس است و نه آفیس مایکروسافت قسمتی از ویندوز است. در ضمن فایلهای PDF که OpenOffice.org مستقیماً می‌سازد گاهی به خوبی نسخه‌ای نیستند که یک پرینتر مجازی (مانند PDFCreator) می‌سازد.

۲۳- موزیلا‌فایرفاکس که به همراه همه توزیع های لینوکس است، بسیار بسیار برتری هایی بر IE ی ویندوز دارد، (که بیان آنها خود مقاله ای بس عظیم است!) برای مطلع شدن از ۱۰۱ کار که فایرفاکس می‌تواند انجام دهد که IE نمی‌تواند اینجا را مطالعه کنید!!!!!!!!!!

قبول. راه حلّ ساده‌ای دارد. فایرفاکس را روی ویندوز نصب کنید. نه وقت زیاد می‌برد و نه زحمت زیادی دارد.

۲۴- مرور وب تنها بهتر نیست،که سریعتر نیز هست! بلکه شبکه در لینوکس خیلی سریعتر است.

واقعاً؟ مثال؟

۲۵- لینوکس به همراه بازی های خوبی نیز می آید! برای آشنایی با ۱۰ بازی برتر لینوکسی اینجا را مطالعه کنید!

برای آشنایی با 100 بازی برتر ویندوزی هر کجا که دلتان خواست کلیک کنید!

۲۶- pidgin و kopete دو ابزار چت محبوب در لینوکس که قابلیت کار با همه‌ی پروتکل ها را دارا می باشند… و pidgin که نام قبلی آن Gaim بود برای ویندوز نیز وجود دارد…

خدا را شکر که خودتان می‌گویید وجود دارد. امّا باز هم بگویم که این‌ها جزء سیستم عامل نیستند.

۲۷- copy و paste اینجا ساده تر است… تنها متن را انتخاب کن، بعد با فشردن دکمه ی میانی موس هرجا که خواستی آنرا بچسبان(paste) … البته Ctrl+C و Ctrl+V برای کاربران تازه وارد موجود است…

جالبه. امّا زیاد هم ... . ولش کن اصلاً.

۲۸- راه اندازی سیستمی مثل media center بسیار ساده است… شما نیازی به خرید نرم‌افزار های اضافه یا نصب یک سیستم عامل دیگر ندارید. برای تبدیل سیستم خود به یک کامپیوتر Media center این مطلب را بخوانید.

در ویندوز هم ساده است. یا ویندوز media center بخرید، یا ویستا (توصیه نمی‌شود) یا چند برنامه‌ی رایگان یا غیررایگان نصب کنید.

۲۹- همچنین لینوکس دارای یک محیط دسکتاپ سه‌بعدی قابل استفاده و خوب است، که کار کردن با سیستم را آسان تر می کند.

درست است. واقعاً یکی از بهترین چیزهایی است که من در لینوکس دیده‌ام.

۳۰- متنی که یکبار کپی کرده اید را تا ساعاتی دیگر بارها می توانید استفاده کنید! با استفاده از ابزاری به نام Klipper که در محیط دسکتاپ KDE بطور پیش فرض نصب است. و برای مدیریت کلیپ برد سیستم است.

من تحقیق نکرده‌ام ببینم چنین ابزاری برای ویندوز هم وجود دارد یا نه (به احتمال زیاد وجود دارد، چون لااقل ساختنش راحت است.). امّا اهمّیّت آن را نمی‌توانم درک کنم.

۳۱- مدیر فایل konqueror این امکان را به شما می دهد تا بطور گرافیکی ببینید هر فایل چقدر فضا اشغال کرده است. این برای فهمیدن سریع اینکه فضای این پارتیشن را کدام پوشه اشغال کرده و حذف موارد اضافه بسیار پرکاربرد است.

؟

ویندوز هم حجم فایل را نشان می‌دهد. یعنی چی؟ یک نوار گرافیکی این قدر مهم است؟ تازه همین نوار در ویستا هم وجود دارد.

خصوصیات سمت سرور

۳۲- لینوکس های سرور در بر دارنده‌ی MySQL و PostgreSQL هستند، که ابزارهای مدیریت پایگاه های داده ای بسیار قوی ای هستند، و دیگر شما نیازی به خرید و نصب این ابزار یا وب سرور یا دیگر ابزار سمت سرور را ندارید…

SQL Server Express Edition خیلی از نیازها را جوابگو است. راه‌حل‌های رایگان دیگر هم روی ویندوز وجود دارد. از طرف دیگر امکان استفاده از SQL Server هم روی لینوکس وجود ندارد. اگر بخواهید از SQL Server استفاده کنید، این نقطه ضعف است برای لینوکس.

۳۳- لینوکس برای محاسبات سنگین با استفاده از تکنیک کلاستر بندی کامپیوتر های استفاده می شود و بسیاری از ابرکامپیوتر ها در سراسر دنیا از لینوکس بعنوان سیستم عامل استفاده می کنند، ویندوز نمی تواند در این حد از سخت افزار را پشتیبانی کند.

درست است. من هم فکر می‌کنم ویندوز بیشتر برای دسکتاپ مناسب است و سازمان‌های کوچک متوسّط.

۳۴- قابلیت پشتیبانی سیستم فایل ها، در حالی که فایل سیستم ntfs تا پارتیشنی به سایز ۱۶ ترابایت پشتیبانی می کند، فایل سیستم XFS در لینوکس پارتیشن های یک میلیون ترابایتی را پشتیبانی می کند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! آره بیشتر از اون چیزیه که به ذهن برسه!!

منتظر ساخت این درایوها هستیم. بی‌صبرانه.

۳۵- لینوکس می تواند تا ۱۰۲۴ پردازنده در یک کامپیوتر، را پشتیبانی کند، ویندوز هیچ گاه به مقداری در آن حدود نخواهد رسید!!!!!!!!!

پیش‌بینی کردن آینده یکی از مهارت‌های سنّتی طرفداران لینوکس است.

۳۶- شما می توانید تنها با دستور dmidecode شماره سریال های سخت افزار ها و باقیه مشخصات سیستم را بفهمید!!!

چه جالب. در ویندوز برای فهمیدن هر چیزی مجبوری به قسمت مربوط به همان چیز بروی!مترجم: مهرداد مومنی

منبع: 101reasons why Linux is better than Windows


برچسب‌ها: , , ,

10 Comments:

At سه‌شنبه, بهمن ۰۹, ۱۳۸۶ ۱۱:۵۹:۰۰ قبل‌ازظهر, Blogger Mohammad R. said...

کمی دلمان خنک شد ... حرف دل ما هم بود ...
الان یک سری شما رو به کافر بودن!!! متهم میکنند، یکسری هم به طور منطقی به شما میگن که شما در اشتباهید ... !!!

 
At سه‌شنبه, بهمن ۰۹, ۱۳۸۶ ۴:۴۱:۰۰ بعدازظهر, Anonymous مهرداد said...

سلام دوست عزیز
از اینکه متن رو نقد کردی ممنونم، ولی کاش نقد علمی می کردی!
با اینکه از گفتمان(نه مجادله و بحث بی نتیجه!)، خوشم میاد ولی متاسفانه در حال حاضر چون بعد از 2 ماه و نیم اومدم خونه، کار زیادی اینجا دارم، و وقت کمی برای این بحثا، و از طرفی دسترسی کمی به اینترنت دارم! برای همین قول نمی دم به موقع بتونم به این بحث ادامه بدم ولی خوب فعلا این رو داشته باش، تا من وقت و دسترسی بهتر پیدا کنم:

مورد1:
بله لینوکس روی تعداد بسیار کمی از کامپیوترهای شخصی در سراسر دنیا نصب شده! ولی آیا اطلاعات (مثل عکسهای خانوادگی و چند تا کلیپ و فیلم و موسیقی) موجود روی کامپیوتر من به درد کی می خوره؟!؟!؟
آیا هیچ خرابکاری سعی در خرابکاری سیستم من که IPش هم غیر ثابت است، می کنه؟!؟!
نه دوست عزیز، سیستمی که ارزش خرابکاری داره، سرور یک شبکه مثلا مال بانک فلان است، یا سیستمی که فلان ارگان دولتی آمریکا، یا حتی ایران را به اینترنت متصل می کنه!
پس سیستمی که ارزش خرابکردن داره یک کامپیوتر شخصی نیست! یک سرور است! و خوب با یه بررسی سرانگشتی(گوگل) می تونی ببینی که خیلی از ارگانها(مثل وزارت دفاع آمریکا که فکر می کنم امنیت براشون از هر کس دیگه ای روی این کره، مهمتره) و خیلی از شرکتها(مثل IBM) از لینوکس استفاده می کنند!
اصلا این ایراد که چون کمتره کمتر واسه اش ویروس می نویسن و کمتر سعی در خراب کردنش دارن، وارد نیست!
چون کمتر هست، ولی جاهای مهمتری هست!
امیدوارم منظور شما از ویروس، همین چرندیاتی مثل newfolder.exe و این چیزا که فقط برای خنده ساخته شده اند نباشه!
ویروسها و خرابکاری ها را اکثرا دو دسته افراد می سازند و انجام می دن، یه دسته که قصد سوءاستفاده و خرابکاری دارن، و دسته ی دیگه که فقط می خوان به شما بگن که دوست عزیز امنیت سیستمت فقط در حد یک جوک است! یه نمونه ی این افراد هم این دوستمون که سایت انتخابات مجلس رو خراب کرده بود، بود که فقط قصدش این بود که به مسئولین عزیز بفهمونه که این سایت به درد سایت یه مدرسه ی ابتدایی هم نمی خوره، چه برسه به انتخابات یک کشور!

مورد2:
اینکه این حرف درست است، یا نه رو کارشناسان نظر میدن،(که فکر می کنم دادن، و همون لینک یک مطلب کاملا علمی در همین زمینه بود!)
ولی از شما انتظار دارم به جای احساس کردن، بررسی منطقی و کارشناسانه بکنید، و اگر مثل من کارشناس نیستید، دنبال یک نظر کارشناسی و درست بگردید! و اگر می خواهید این گفتمان درست و منطقی پیش بره از احساسات دوری کنید!
در مورد اینکه کدام سریع تر می نویسه، بعد بررسی می کنم!

مورد3:
"نخیر، لینوکس هم هنگ می کند!" (این حرفی بود که مهندس حاج غلامعلی در برنامه ای در یزد زدند، و بنده نیز با آن موافقم!)
اینکه یک سیستم هنگ کند، دلایل سخت افزاری و نرم افزاری زیادی می تواند داشته باشد!
با لینوکس شما می توانید این دلایل را (چه نرم افزاری که مربوط به کرنل یا یکی از ماژولهای آن می باشد! چه سخت افزاری که مثلا مشکل فلان خازن می باشد!) پیدا کرده و رفع کنید! ولی با ویندوز این امکان را ندارید!
ولی مطلب اصلی ای که این حرف داشت این بود که مثلا با هنگ کردن Amarok یا smplayer هنگام پخش یک دیسک خراب، که پخش کننده های موسیقی و فیلم هستند، سیستم هنگ نمی کند، کما اینکه برای خودم (مهرداد) این مشکل با JetAudio که فکر کنم همه بشناسنش، هنگام پخش یک دیسک خراب بارها پیش اومده! که سیستم کامل هنگ کرده!
و تنها مورد هنگی که در لینوکس برای من ماهی یه بار پیش میاد ایرادی هست، که در درایور کارت گرافیک اینتل است! (یعنی باز برمی گرده به همون ماژولهای کرنل و نه برنامه های دسکتاپ!)

مورد4:
در مورد استفاده از تنظیمات ویندوز در سیستم دیگر، در صورتی که هردو سیستم یک سخت افزار را دارا باشند، بلی، امکان پذیر است!
و اینجا منظور از تنظیمات، تنظیمات شخصی برنامه ها بود، مثلا من الان چند لینوکس مختلف روی سیستم دارم که به

اقتضای موقعیت، از هرکدام استفاده می کنم، ولی روی هر 3 تنظیمات فایرفاکس یکسان است! اگر یکجا من یک بوکمارک اضافه کنم همه جا هست! منظور این بود!

مورد5:
خوب متاسفانه اینجا هم باز بجای نظر منطقی و کارشناسی، یک نظر شخصی و غیر قابل قبول دادی!
روی سیستم من زمان بوت، آنقدر از زمان هایبرنیت کمتر است، که گاها ترجیح می دم بجای هایبرنیت، سیستم را خاموش و روشن کنم! نه این ایراد وارد نیست، زمان بوت لینوکس(حداقل برای من) خوب است!
و باز اینکه نیازی به ریبوت ندارد، در مورد سرورها بیشتر می شه گفت: مثلا سرورهایی داریم که سالهای سال است، که ریبوت نشده اند، و به قول یارو گفتنی مثل ساعت کار می کنند...

مورد6:
حرفتون کاملا مغرضانه و غیر قابل قبول است!

مورد7:
نخیر دوست من، در لینوکس شما می توانید با هزینه ای کمتر پشتیبانی ای بهتر داشته باشید! پس این همه شرکت از کجا نون می خورن؟؟ از پشتیبانی محصولات متن باز!فکر نمی کنم هیچ مدیر عاقلی برای پشتیبانی از سرورهاش از فروم استفاده نمی کند، بلکه از متخصصان کمک می گیرد! این کاربران خانگی و در موارد خاصی هستند که از فروم استفاده می

شود!
و شما می توانید برای پشتیبانی از هزار شرکت و فرد متخصص مختلف کمک بگیرید و حتی به شرکت سازنده هم وابسته نباشید! و این یعنی آزادی، حق انتخاب، و داشتن پشتیبانی بهتر!

مورد8:
خوب این باز احساس و نظر شخصی شماست!

مورد9:
شما می تونی ویندوز رو روی مثلا p900 نصب کنی؟
نه؛ اینکه بطور پیش فرض روی PDA و برخی موبایلها نصبه، ملاک نیست! اینکه ما بتونیم خودمون روی یک سیستم، که بطور پیش فرض برای ویندوز ساخته نشده نصب کنیم، مهم است!
باز منظور این حرف انعطاف پذیری لینوکس(کرنل لینوکس) بوده! که ویندوز فاقد آن است!(به دلیل دردسترس نبود سورس کد ویندوز!)

مورد10:
به جواب مورد 7 مراجعه کنید!

مورد11:
نرم افزار کامل می شود! -> این یک حقیقته
و از طرفی هیچ کس مدعی نمی شه که برنامه ای که نوشته بدون باگ و ایراد است!
منتها تفاوت کار اینه که امروز که اعلام بشه که کرنل فلان باگ رو داره، تا چندین ساعت دیگه این باگ برطرف شده! ونتیجه ی کار در اختیار شما قرار گرفته!
ولی امروز که اعلام می شه ویندوز فلان باگ رو داره، یه چند ماهی باید صبر کنیم، تا ببینیم ماکروسافت دوست داره یه حالی بهمون بده و اونو حل کنه، یا نه! و گاهی اوقات هم مثل باگ IE اعلام می شه که تا چند صد روز دیگه نمیتونیم!

مورد12:
گفتی: "دیسکش را بدون شماره‌ی سریال به هر کسی خواستید، بدهید. پای من"
باز داری خراب می کنی! آخه مرد عاقل دیسک بدون سریال به چه دردی می خوره؟!؟!؟

مورد13:
برای ما که اینطور نبوده! (شد مثل جواب های شما!)

مورد14:
اینجا هم نشون می ده که اطلاعی یا از برنامه نویسی نداری، یا از Bash!
توی Bash شما مثل یک زبان برنامه نویسی، حلقه داری، تعریف متغیر داری، شرط داری و ... داری که برای نوشتن برنامه به اونا نیاز داری!
علاوه بر اینا قابلیت لوله بندی Bash خیلی مفیده که میشه چندین پست درمورد Bash نوشت!

مورد16:
می شه بگی دولت چین سورس کد رو از کجا آورده؟!؟!
یا حداقل منبع این حرف رو به ما هم بگی؟!؟! چون همونطور که میبینی نویسنده(و من مترجم) منبع آوردیم!

مورد17:
خوب اینکه کرنل سیستم بطور داخلی این قابلیت رو داشته باشه یه چیز دیگه است!
چون کنترل مستقیم سخت افزارها دست اونه!! پس هرچه سطح کار پایین تر بره نتیجه بهتر خواهد بود!

مورد18:
این مشکل رو من در مورد winmodemها قبول دارم! و دلیلش رو هم قبلا طی پستی نوشتم، که اصلا winmodem چیست؟!
http://mtux.wordpress.com/2007/12/07/whats-winmodem/
در سایر موارد، تا حالا برنخورده ام!
کما اینکه لپتاپ خودم که روش ویندوز اصلی بود، بعد از نصب دیسکی که همراهش آمده بود، من موفق به نصب کارت صدا نشدم! (البته با استفاده از recovery مشکلی نبود!)
پس این مسئله همیشه امکان پذیره!
و ممکنه هیچ کسی قبل از شما از سخت افزار مورد نظرتون توی لینوکس استفاده نکرده باشه! پس شما نفر اول هستی و باید راه رو برای دیگران کمی تا قسمتی هموار کنی! این است راه لینوکس و نرم افزار آزاد، و جامعه ی ما!

مورد19:
تفاوت بسیار زیاد است، که با کار کردن بیشتر و بررسی بیشتر نمایان می شود! (نمی دونم اصلا تا حالا لینوکس دیدی؟ چقدر دیدی؟ چی دیدی؟ بهتر بود در ابتدا این رو هم می نوشتی!)
در مورد زمخت بودنش، تنها یک سلیقه و البته عادت است!
مثلا الان محیط xp برای من خیلی زمخت و غیر قابل قبول است!

مورد22:
OpenOffice.org جزء لینوکس نیست!
تعریف شما از لینوکس آیا کرنل است؟ پس هیچ چیز جزء لینوکس نیست!
و اگر تعریف شما یک توزیع است، پس هست! جزءی از اون هست!

مورد24:
Just ... Google it

مورد26:
به جواب مورد 22 مراجعه کنید!

مورد31:
به این پست نگاه کن!
http://mtux.wordpress.com/2007/12/15/konqueror/

مورد34:
طبق آخرین خبری که از آخرین کامپیوتر مک دارم، این درایوها ساخته شده اند! (ولی چون خبر گوش به گوش بود لینک ندارم و وقت یافتنش هم که می دونی!)


امیدوارم جوابهای منطقی ای داده باشم!
موفق باشید...

 
At سه‌شنبه, بهمن ۰۹, ۱۳۸۶ ۴:۵۷:۰۰ بعدازظهر, Blogger Alireza.S said...

خيلي عالي بود... فكر كنم ديگه تنها دليل كساني كه خودشان هم نميدونند براي چي دارن از لينوكس استفاده ميكنند و خودشون رو مورد آزار قرار ميدن مجاني بودن لينوكس باشه كه اين هم خيلي براي ملت درست كار ايران كه هميشه سعي بر رعايت حقوق ديگران را داشته اند مهم و حياتيه...

 
At چهارشنبه, بهمن ۱۰, ۱۳۸۶ ۲:۲۵:۰۰ قبل‌ازظهر, Anonymous سولوژن said...

ممنون از این سری نوشته‌های‌ات!‌ (:‌
به نظرم وجودشان در فضای وب فارسی لازم است.

 
At چهارشنبه, بهمن ۱۰, ۱۳۸۶ ۳:۰۹:۰۰ قبل‌ازظهر, Anonymous وب نگار said...

با سلام
آیا میتوانید قالب وبلاگ و قالب بخش نظرات را برای من ارسال کنید ؟
aggm_4u@yahoo.com
وب نگار
http://www.weblognameh.blogsky.com

 
At چهارشنبه, بهمن ۱۰, ۱۳۸۶ ۱۲:۱۵:۰۰ بعدازظهر, OpenID cybertux said...

خوب انگار کامنتینگ برا من باز شد :)
از اینکه تجربه ی وحشتناکی از لینوکس داشتید، واقعا متاسفم ولی بهتر نبود نقد منصفانه و کمی علمی و بدون نیش و کنایه و آه و اوه می نوشتید؟!
به نظر من افراد باید هدفشون و نیازشون رو بسنجن و اندازه بگیرن بعد تصمیم بگیرن که از چی استفاده کنن همانطور که دوستان من که در کار انیمیشن سازی هستند به هیچ وجه نه به لینوکس فکر میکنن و نه ویندوز چراکه مک بهترین گزینه برای اونهاست و هزینه(چه وقت و چه سازگاری سخت افزاری) رو میپردازن.
صلوات بلند برای باز شدن کامنتینگ بلاگر :)

 
At پنجشنبه, بهمن ۱۱, ۱۳۸۶ ۳:۴۱:۰۰ قبل‌ازظهر, OpenID 1fathi said...

دوست عزیز
اول خدمت آقا مهرداد عزیز یک چیزی عرض می کنم که خواهشا به کسی نفرمائید که علمی نقد کن. این نقدهای اقا مصطفی حتما بر پایه علم خودش بوده است. به نظر من خیلی از نظرات ایشان درست است و نظرات شما غلط. آیا باید بگویم نظر شما علمی نیست؟

آقا مصطفی. یک چیزی رو عرض کنم برای مدیریت کلیپ برد نرم افزارای زیادی برای ویندوز نوشته است که بعضی بسیار عالی کار می کنند و در ضمن اوپن سورس هم هستند.
در ضمن من هرچند یک طرفدار متعصب ویندوز نیستم ولی فعلا اطلاعاتم از ویندوز بیشتر است و فقط در این باره نظر میدهم. سوءتفاهم نشود :)

 
At پنجشنبه, بهمن ۱۱, ۱۳۸۶ ۲:۴۸:۰۰ بعدازظهر, Anonymous مهرداد مومنی said...

جناب فتحی
توی صحبت کردن دو حالت وجود داره!
یا ما نظرات شخصیمون رو میگیم، که در این حالت جواب همه ی حرفهاتون مشخصه:
"این نظر شخصی شماست!"
و اگه شما اینطوری صحبت می کنید، من نیستم!
یا اینکه مطلب علمی و منطقی می گیم! با دلیل و مدرک!

اینکه شما بگین، برای من که اینطوره! نمی شه!
مثل این میمونه که به جناب م الف گفتن چرا میوه گرونه؟ گفت "والا در خونه ی ما که ارزونه!"

یا ما بر سر وجود خدا بحث کنیم! بعد من بدون هیچ مدرکی بگم به نظر من که خدا وجود نداره!
خوب به نظر شما هم خدا وجود داره! پس در نهایت ما فقط نظرات شخصی مون رو گفتیم! و هیچ چیزی بیشتر دستگیرمون نشده!
پس دو حالت داره:
وقتمون رو تلف کردم! چون برای شما دونستن نظر من اهمیتی نداره!
یا اینکه می خوایم با هم دوست بشیم، پس با نظر هم آشنا شدیم!

 
At چهارشنبه, فروردین ۱۴, ۱۳۸۷ ۵:۳۴:۰۰ قبل‌ازظهر, Anonymous ناشناس said...

سلام دوستان خسته نباشید .من یک کاربر لینوکس هستم و در مورد نظر دوستان باید بگم که من حرف هر دو گروه رو قبول دارم چه با دلیل چه بی دلیل چه با منطق چه بی منطق ، این رو هم بگم که اکثر ما لینوکسی ها روزگاری کاربر ویندوز بودیم و این موضوع رو پنهان نمی کنیم. و در مورد خود من فکر نکنم مشکلی در ویندوز باشه که من نتونم حل کنم (در حد متوسط و کمی بالاتر) و یا هفته ای نباشه که دوستان ویندوزی در مورد مشکلی با من مشورت نکنن (تعریف از خود نباشه). حالا اگر کسی مثل آقای مهرداد حرفی در مورد برتری لینوکس میزنن من قبول دارم چون من کاربر لینوکس هستم ولی دلیل مهاجرت من این برتری ها نبوده دلیل من این بود که احتیاج به تجربه ی جدید داشتم و دلیل باقی موندن من در لینوکس یک نظر شخصیه ممکنه کس دیگه از لینوکس خوشش نیاد پس اگر کسی دنبال دلیل میگرده اون دلیل رو خودش باید پیدا کنه . و اگر کسی از ویندوز تعریف کرد و چند برتری اسم برد من باز هم موافقت خودم رو اعلام میکنم چون روزی کاربر ویندوز بودم میگم که ویندوز کار رو برای یک تازه کار آسون کرده به طوری که کسی که با کامپیوتر آشنایی نداره هم میتونه به راحتی با اون کار کنه... و حتی کاری میکنم که محیط ویندوز برای کاربران تازه کار و یا متوسط قابل قبول تر باشه (از طریق آموزش و ...) و هیچ وقت کسی رو ترغیب به استفاده از لینوکس نکردم مگر اینکه خودش بخواد چون از این راه نه پولی به جیب من میره نه هیچ سازمان دیگه ای . همه جا دیدید و من باز هم میگم با هر سیستم عاملی که راحت هستید کار کنید . و حرف آخر : کدام یک از افرادی که برتری ها رو نام میبرند با هر دو سیستم عامل در حد حرفه ای کار کردن ؟ یا کدوم طرف با این حرف ها ذینفع قرار میگیرن ویندوز یا لینوکس ؟ جواب این سوال میتونه جواب کسانی باشه که با خوندن این مقاله ها دچار سردرگمی میشن .
از ویندوز یا لینوکس خودتون لذت ببرید ...
با تشکر Behnam Golds

 
At سه‌شنبه, مهر ۱۶, ۱۳۸۷ ۳:۱۵:۰۰ قبل‌ازظهر, Blogger ص.ن. said...

چند روز پیش یه جشن نصب داشتیم. بعد از دموی اولیه مراحل نصب همه تونستند نصب کنند و از Deviceهای کامپیوترشون استفاده.
ساده‌تر از ویندوز! راحت‌تر.

شاید این ساده‌تر را ۴ سال قبل نمی‌شد گفت اما الان اینطوره!

 

ارسال یک نظر

Links to this post:

ایجاد یک پیوند

<< Home