سه‌شنبه، آبان ۰۱، ۱۳۸۶

Bach: Erbarme Dich

باز هم یک قطعه که مدّتها دنبالش بودم؛ آریایی بسیار زیبا و معروف از پاسیون سن ماتیوی باخ. کلّ پاسیون را از Emule گرفتم. اجرایی قدیمی است به رهبری کارایان. ارکستر فیلارمونیک وین و گروه کرVienna Singverein به همراه چندین خواننده سولو این اثر عظیم را با رهبری کارایان جوان (در آن موقع) اجرا کرده‌اند. این اثر هم از نظر ارزش هنری و هم از جنبه طولانی بودن واقعاً عظیم است. این اجرا در نهم ژوئن 1950 میلادی صورت گرفته و به صورت زنده (لابد در آن زمان روی صفحه‌ی گرامافون) ضبط شده‌است. ضبط زنده‌ی چنین اثری در آن موقع خودش کار بسیار عظیمی بوده و من به یاد ندارم که آثار بزرگ ادبیات سمفونیک در سالهای خیلی دور به شکل زنده ضبط شده‌باشند. حالا یک نفر لطف کرده و CDهای آن را (با فرمت فشرده‌ی APE) به اشتراک گذاشته. همان طور که گفتم اثری طولانی است و روی سه CD عرضه شده.

امّا آریای موسوم به "Erbarme Dich" که عمدتاً تک‌نوازی ویولون و آواز خواننده‌ی آلتو است، ندبه‌های مادری را در رنج فرزندش بیان می‌کند. من از داستان این پاسیون زیاد خبر ندارم و نمی‌دانم مادر کیست و فرزندش به چه مصیبتی دچار شده (شاید مشکل سربازی دارد). امّا بدون اطّلاع از این جزئیات هم می‌توان از زیبائی این قطعه لذّت برد. در این اجرا خواننده‌ی آلتو در این قسمت (به احتمال خیلی زیاد) Kathleen Ferrier است.

آندری تارکوفسکی اجرایی از این آریا را که بدون خواننده و فقط با تک‌نوازی ویولن است در تیتراژ آغازین آخرین فیلم خود (The Sacrifice) به عنوان موسیقی زمینه مورد استفاده قرار داده‌است.

فایل را از این‌جا بگیرید.

در باره‌ی این پاسیون روی ویکی‌پدیا بخوانید.

قسمتی از این آریا را با نوازندگی منوهین ببینید و بشنوید.

برچسب‌ها:

0 Comments:

ارسال یک نظر

Links to this post:

ایجاد یک پیوند

<< Home