دوشنبه، اسفند ۱۴، ۱۳۸۵

ويوالدی

يك چيزي را ديروز مي‌خواستم بنويسم كه يادم رفت: ديروز(چهارم مارس) سالگرد تولّد آنتونيو ويوالدي (1678 تا 1741 ميلادي)، آهنگ‌ساز و ويولُنيست برجسته‌ي ايتاليايي دوره‌ي باروك بود. چون ويوالدي از محبوب‌ترين آهنگ‌سازان در نزد ما مي‌باشد، اين روز فرخنده‌ي سپري شده را به شما ملّت غيور تبريك مي‌گوييم. ويوالدي را به درستي بايد پدر فرم كنسرتو دانست. او فرم كنسرتو را به شكلي كه الآن مي‌شناسيم درآورد و خودش هم بيش از 500 كنسرتو ساخته كه بيشتر آنها براي ويولُن هستند.

راستي، تولّد باخ هم به تقويم جلالي روز اوّل فروردين است. ويوالدي و باخ بزرگ‌ترين چهره‌هاي موسيقي باروك هستند. آيا اين مسأله با زمان تولّدشان ارتباطي دارد؟

معروف‌ترين اثر ويوالدي مجموعه‌اي از چهار كنسرتو ويولن است كه به نام چهار فصل شناخته مي‌شوند و هر يك نام يكي از فصل‌هاي سال را دارند. اين منظومه احتمالاً يكي از قديمي‌ترين و در عين حال هنوز يكي از زيباترين نمونه‌هاي موسيقي مجلسي(توصيفي) است. ويوالدي در اين كنسرتوها حالات مختلف طبيعت و مردم را در فصول مختلف توصيف كرده‌است. براي نمونه، موومان آخر كنسرتوي زمستان را بشنويد. در اين موومان ويوالدي بيدار شدن تدريجي طبيعت را با حالاتي مثل ذوب شدن برف‌ها، وزش نسيم بهاري، جوانه زدن گياهان و شادي مردم توصيف مي‌كند و در پايان با پاساژهاي زيبايي منظومه خود را همان گونه كه از بهار آغاز شده‌بود، به ورود شكوهمند بهار ختم مي‌كند.

آثار ويوالدي براي همه قابل استفاده هستند. يعني اگر با موسيقي كلاسيك ميانه‌اي نداريد، باز هم به احتمال زياد از گوش دادن به ساخته‌هاي ويوالدي لذت خواهيدبرد. البته مداومت هم تأثير خودش را دارد.

به تجربه فهميده‌ام كه در مورد اجراهاي چهار فصل ويوالدي به دنبال اجراهاي نوازندگان، رهبرها و اركسترهاي بزرگ و معروف نبايد بود. من اجراي اركستر فيلارمونيك برلين به رهبري كارايان از چهار فصل ويوالدي با تك‌نوازي آن-سوفي موتر را بسيار خشك و نامطبوع يافتم. در برابر، اجراهايي مانند نمونه‌ي بالا بسيار دل‌پذيرتر هستند. اگر روزي دستتان به اجراي اي‌ميوزيچي(I Musici) از آثار ويوالدي و خصوصاً چهار فصل رسيد، شنيدنشان را غنيمت بشماريد. انگار ويوالدي آثارش و به ويژه چهار فصل را براي اركسترهاي مجلسي ساخته‌است.

برچسب‌ها:

1 Comments:

At دوشنبه, اسفند ۱۴, ۱۳۸۵ ۲:۲۰:۰۰ قبل‌ازظهر, Blogger چشمهایی که فکر می کنند said...

مصطفی جان من اجرای نایجل کندی رو پیشنهاد میکنم خصوصاً اجرای زنده ای که در بلژیک داشته

 

ارسال یک نظر

Links to this post:

ایجاد یک پیوند

<< Home