دوشنبه، مهر ۲۴، ۱۳۸۵

ا‌َليوم استعمال اينترنت پرسرعت و نيم سرعت حرام است

نمي‌شود چشمت را ببندي و فراموش كني كه داري در ايران زندگي مي‌كني. اگر هر چند وقت يك بار احمدي‌نژاد يك دسته‌گل تازه به آب ندهد با آن حرفها و تصميمها و انتصابهايش، هم‌جنسها و زيردستهايش اين وظيفه‌ي خطير را به نحو احسن انجام مي‌دهند. يكشنبه كه اخوي گرامي گفت يك جايي خوانده كه واگذاري خطوط اينترنت سريع‌تر از 128 كيلوبيت بر ثانيه ممنوع شده، فكر كردم يا خبر را ناقص خوانده يا به يك نوعي سركار بوده. ديروز بعد‌ازظهر كه داشتم از دانشگاه برمي‌گشتم اين خبر را از راديوي تاكسي شنيدم. واقعاً اينها با اين تصميمهاي بخردانه روح مظفّرالدّين‌شاه و محمّدعلي‌شاه قاجار را شاد كرده‌اند، آن قدر شاد كه من در اين شب احيا نشسته‌ام و دلم مي‌خواهد هرچه از كيبوردم در مي‌آيد نثار اين مسئولين دلسوز كنم. تازه دو ماه است كه ما يك جور اينترنت نيمچه سريع خريده‌ايم، آن هم به قيمت بالا، چون منطقه‌ي ما سرويس DSL ندارد و گفته مي‌شود علّتش قرار داشتن وزارت اطّلاعات در اينجا است و در نتيجه فقط مي‌توانيم يك جور سرويس Wireless را بخريم كه گران‌تر است. حالا همين هم قرار است محدود شود. تبارك‌اللّه!

اطلاق واژه‌ي پرسرعت به خطوط 128kb يك نوع ميراث تكنولوژيكي است از سالهاي ابتداي پيدايش خطوط DSL، و مي‌دانيم كه اين ميراثها چه سريع كهنه و بي‌معني مي‌شوند. اين كلمه هنوز هم به خطوطي با اين سرعتها اطلاق مي‌شود، امّا هر كس اندكي سرش در كار باشد خوب مي‌داند كه اين سرعتها حدّاقلهاي دنياي شبكه‌اي امروز هستند. چند سال بود كه مخابرات جلوي گسترش خطوط اينترنت پرسرعت را مي‌گرفت. به اين ترتيب پول هنگفتي از طريق هزينه‌ي تلفن مشتركاني كه مجبور بودند( وهستند) با تكنولوژي عتيقه‌ي Dial up به اينترنت وصل شوند گير مخابرات مي‌آيد. از طرف ديگر گسترش لاك‌پشتي زيرساختهاي لازم براي ديجيتال كردن همان خطوط تلفن هم خوراك خبري تكراري امّا تقريباً دائمي مخابرات بود. براي من تقريباً مسلّم شده كه اين سياست فقط در جهت منفعت‌طلبي مخابرات نيست، بلكه هدف كلّي‌تر و مهم‌تر آن محدود كردن هرچه بيشتر تماس شهروندان ايراني با دنياي فراسوي مرزهاي ايران است. ممكن است جمع كردن آنتن‌هاي ماهواره را بشود تا حدّ زيادي توجيه كرد و به ناف اسلام و اخلاق و هويّت ملّي بست، امّا تسلسل اقداماتي كه در جهت كشيدن ديوار آهنين به دور مملكت است، نهايتاً پنهان‌ نمي‌ماند.

طرح ابلهانه‌ي اينترنت ملّي در همين راستا است و حالا با اين بخشنامه‌ي اخير ديگر كمتر ابهامي بر جا مانده. عرضه‌ي اينترنت 128 كيلوبيتي نه براي شركتها چندان معقول است و نه براي مشتري. بايد حدود 50 هزار تومان وديعه بگذاري براي مودم DSL يا حدود 100 هزار تومان براي مودم IP-Wireless و مبالغ بيشتري براي تكنولوژي‌هاي بالاتر. حدود 30 هزار تومان هم حدّاقلّ هزينه‌ي اشتراك ماهانه است براي يك خطّ ADSL. با اين بند و بساط اگر يك خطّ 128 كيلوبيتي بخري تازه در بهترين حالت و ساعت كم ترافيك شبكه سرعتي معادل دو برابر آب باريكه‌ي Dial up خواهي داشت! به مثل معروف، آدم براي يك ليوان شير كه گاو نمي‌خرد. در شرايطي كه تكنولوژي‌هاي نسل چندم DSL و تكنولوژي جديد امّا بسيار فراگير WiMAX در كنار انواع تكنيكهاي فرعي‌تر، استفاده از پهناي باندهايي بسيار بيشتر از اين را براي كاربران خانگي و تجاري ممكن مي‌كنند، و در همان حال كه دولتهاي كشورهاي همسايه‌ي ما، بر اساس آگاهي به نقش حياتي شبكه‌هاي ارتباطي، به سرعت در حال بهره‌مند كردن شهروندانشان از آخرين ثمرات اين نوع تكنولوژي‌ها هستند، همان اينترنت نيم‌بندي هم كه در اختيار داريم را دارند از ما مي‌گيرند، براي چهار ماه يا براي مدّت نامحدود، كسي چه مي‌داند. اگر چهار ماه ديگر خبري از لغو ممنوعيّت نشد چه كسي مي‌تواند اعتراض كند و به كه بايد اعتراض كرد؟ مگر سابقه‌ي واگذاري موبايلها و خدمات ضعيف و عدم پاسخگويي را از همين مخابرات محترم نداريم؟ مگر پلمپ فلّه‌اي ISPها را يادمان رفته؟ مگر انحصار VOIP و استفاده‌ي ناشيانه از آن در رومينگ موبايل با عربستان را فراموش كرده‌ايم؟ اصلاً اين شعارهاي بانكداري و تجارت الكترونيكي، دولت الكترونيكي(فقط تصوّر كنيد احمدي‌نژاد الكترونيكي چه چيزي مي‌شود)، آموزش و دانشگاه مجازي و همه‌ي اين لق‌لقه‌هايي كه از در و همسايه ياد گرفته‌اند را بدون اينترنت پرسرعت واقعي چطور مي‌خواهند اجرا كنند (با فرض اين كه قصد اجرا داشته‌باشند)؟

جا دارد در اين شب بيست و سوّم ماه رمضان از خداوند اندكي عقل براي مسئولين محترم و صبر جميل براي خودمان طلب كنيم. در ضمن جا دارد ببينيم جناب استاد معتمدنژاد و استاد شكرخواه و ديگران كه اين همه دم از جامعه‌ي اطّلاعاتي مي‌زنند تا چه حد در چنين بزنگاهي آماده‌ي بيان نظر صريح و مؤثّر هستند.

1 Comments:

At چهارشنبه, مهر ۲۶, ۱۳۸۵ ۸:۳۳:۰۰ بعدازظهر, Anonymous dave said...

I loved ur comment on Hamed's blog. Man! i hate hypocracy.

 

ارسال یک نظر

Links to this post:

ایجاد یک پیوند

<< Home