شنبه، مرداد ۰۷، ۱۳۸۵

اخبار روزانه

عادت كرده‌بوديم كه اخبار تلفات و زخمي‌هاي روزانه‌ي فلسطين را هر روز بشنويم و زياد دردمان نگيرد. بعد مسأله‌ي افغانستان پيش آمد و آمار روزانه‌ي آدمهايي كه در افغانستان كشته مي‌شدند به عادت جديدمان تبديل شد. افغانستان نسبتاً زود آرام شد، امّا بعد نوبت عراق شد كه تلفات روزانه‌ي بمب‌گذاري‌ها، حمله‌هاي انتحاري و كشتارهاي آمريكايي‌ها در آن قسمت ثابتي از سفره‌ي خبري هر روز ما بشود. عراق ركورددار بود: كمتر روزي بود (و هست) كه كمتر از ده پانزده نفر از غيرنظاميان عراقي به خاك بيفتند، در حالي كه نمي‌شد گفت در عراق جنگي در جريان است.

حالا نوبت لبنان است، كه البتّه شمار تلفات لبناني را به ما نمي‌گويند، بلكه بدتر از آن، تصاوير جسدهاي متلاشي‌شده و غرق در خون، ضجّه و فرياد بازماندگان و صحنه‌هاي وسيع خانه‌هاي ويران شده را هر روز مي‌بينيم. آمار تلفات اسرائيليها هم كه اصلاً اعلام نمي‌شود (خود اسرائيل رسماً سانسور مي‌كند) و فقط آمار روزي ده بيست نفر مجروحشان را اعلام مي‌كنند.

به اين ترتيب آمار تلفات و مجروحان جنگي مثل اخبار شاخص بورس و پيش‌بيني وضع هوا تبديل به چيزي عادّي و روزمرّه شده. فقط لازم است كه آمار هر روز را مثل شاخص بورس، يا دماي هوا، با روز قبل مقايسه كنند تا شباهت تكميل شود: امروز در عراق 20 نفر در يك انفجار كشته شدند كه نسبت به روز قبل 2 نفر افزايش نشان مي‌دهد و طبق پيش بيني كارشناسان اين رقم تا فردا به 25 نفر خواهد‌رسيد... .

اين هم يك جلوه از ابتذال است، حتّي شايد بدترين جلوه‌ي آن نباشد.

0 Comments:

ارسال یک نظر

Links to this post:

ایجاد یک پیوند

<< Home