شنبه، تیر ۰۳، ۱۳۸۵

مايكروسافت و جريان متن باز

اگر جدال تاريخي جريان متن باز (open source) با جريان سنّتي نرم‌افزار تجاري، كه تقريباً همه مايكروسافت را رهبر آن مي‌دانند، برايتان جالب است، حتماً اين را ببينيد. تا همين دو سال پيش تقريباً غيرممكن بود كلمه‌ي ممنوعه‌ي open source را در يكي از صفحات سايت مايكروسافت ببينيد، يا حتّي نام مهمترين ميوه‌ي آن را: لينوكس. چنين بياني و راه انداختن برنامه‌ي مجوّزهاي Shared source، براي من به منزله‌ي آغاز دوره‌ي جديدي از تاريخ است.

امّا در عين حال جالبترين و آموزنده‌ترين قسمت ماجرا، تغيير موضع واضح و تا حدّي متواضعانه‌ي بزرگترين و ثروتمندترين شركت نرم‌افزاري جهان است. اين چيزي است كه ما بايد ياد بگيريم. بزرگ ماندن سخت‌تر از بزرگ شدن است و يكي از مهمترين لوازم آن كنار گذاشتن خودسري و تكبّر است. اگر از سابقه‌ي موضع‌گيري‌هاي مايكروسافت در برابر لينوكس و جنبش متن باز آگاهي داشته‌باشيد، حتماً مي‌دانيد كه تا چند سال پيش اين شركت علناً به تحقير كردن لينوكس و تفكّر متن باز مي‌پرداخت (مثل درست كردن انواع شيريني و مبلمان و چيزهاي ديگر به شكل پنگوئن و استفاده‌ي تمسخرآميز از آنها در داخل محيط شركت). حتّي جناب بيل گيتس (دامت بركاته) در گفتگوها و سخنراني‌هايش محصولات متن باز را تحقير مي‌كرد. اين ديدگاه و اين روش برخورد تدريجاً تغيير كرد تا به نقطه‌ي امروزي رسيد (و مطمئنّناً همچنان در حال تغيير خواهد بود).

مجموعه‌ي اين رفتارها و نگرشها چيزهايي در خود دارند كه فكر مي‌كنم هم براي زندگي شخصي ما و هم براي مديران و سرمايه‌داران آموزنده است.

0 Comments:

ارسال یک نظر

Links to this post:

ایجاد یک پیوند

<< Home