پنجشنبه، آذر ۱۷، ۱۳۸۴

منوچهر نوذري


آدم وقتي مجري‌هاي جلف و پرحرف امروز صدا و سيما را مي‌بيند، دلش تنگ مي‌شود براي آن سبك موقّر و متين مجري‌گري منوچهر نوذري در «مسابقه هفته». مسابقه‌اي بدون هياهو و بيشتر متّكي به فكر و معلومات عمومي و قدرت تمركز، كه در زمان خودش يكي از پرطرفدارترين برنامه‌هاي تلويزيون بود، در زماني كه چشم اهالي جام‌جم دنبال دكورچيني و مجري‌گري تجاري شبكه‌هاي ماهواره‌اي نبود. الآن كه نگاه مي‌كنم، مي‌بينم كه آن تواناييها و تسلّط در اجرايي كه منوچهر نوذري داشت، در مجري‌هاي امروزي راديو وتلويزيون وجود ندارد و البته كسي هم دنبالش نيست. مجري‌هاي محبوب امروزي (مثل محمّد حسيني) با هياهوي زياد و حركات بدني فراوان (به جاي تمركز فكري روي گفتار و حركات دست و صورت) برنامه اجرا مي‌كنند. چاره‌اي هم نيست. اين فرهنگ ما شده: فرهنگ چي‌توز و پارسي‌كولا. برنامه‌هايي را كه بيشتر نگاه كنيم، بايد حدّاقل به اندازه نصف طول برنامه هم تبليغات سرسام‌آور ببينيم. لابد ديگر توليد‌كننده‌هاي برنامه‌ها هم دنبال سبكهاي اجرايي مثل سبك نوذري نيستند، چون برنامه بايد بيننده داشته باشد و بيننده هم جذب برنامه جلف مي‌شود، چون به آن نوع برنامه عادت داده شده، چون آن نوع برنامه سرگرم‌كننده‌تر و بي‌خيال كننده‌تر است: تخدير متقابل توليد‌كننده و مصرف‌كننده، چرخه بيهوده‌اي كه در آن گرفتاريم.

منوچهر نوذري از اساتيد قديمي فنّ دوبله در ايران و يكي از آخرين بازماندگان اوّلين نسل دوبلرهاي ايراني بود، نسلي كه هم خوب كار كرد و هم شاگردان خوبي تربيت كرد. او در سينما و تئاتر هم چندين بازي خوب داشت و بعداً هم در چند سريال تلويزيوني بازي كرد، امّا بيشترين شهرت و محبوبيّت او مربوط به برنامه راديويي «صبح جمعه با شما» بود كه آنجا علاوه بر مجري‌گري، شخصيّت «آقاي ملوّن» را هم اجرا مي‌كرد، و بعد از آن هم برنامه تلويزيوني خوب مسابقه هفته را اجرا مي‌كرد كه آن هم بسيار موفّق بود.

آقاي ملوّن سالهاي كودكي ما، ديروز صبح جان سپرد و امروز به خاك سپرده مي‌شود. روحش شاد باد.

پي‌نوشت: تشييع پيكر مرحوم نوذري با يك روز تأخير انجام شد (احتمالاً به دليل تقارن با تشييع جنازه قربانيان فاجعه سقوط هواپيما كه در پست قبلي به آن اشاره كردم).

در ضمن ديشب كه داشتم گزيده‌هاي برنامه «صندلي داغ» را مي‌ديدم، (آخرين اجراهاي منوچهر نوذري به عنوان مجري) از خودش شنيدم و يادم هم آمد كه در آن برنامه «صبح جمعه با شما» يك نقش ديگر هم داشت: شخصيّتي به نام «دست و دل باز» ، كه اتّفاقاً (به گفته خود نوذري) دايره مانور بيشتري هم داشت. امّا در حافظه من بيشتر همان «ملوّن» مانده‌بود. چرا؟

1 Comments:

At پنجشنبه, آذر ۱۷, ۱۳۸۴ ۲:۴۸:۰۰ بعدازظهر, Anonymous ناشناخته ها said...

خیلی ناراحت شدم. یادش گرامی باد.

 

ارسال یک نظر

Links to this post:

ایجاد یک پیوند

<< Home