شنبه، تیر ۱۱، ۱۳۸۴

سفر يك روزه

بعد از حدود چهار سال ديروز براي اوّلين بار ( در معيّت اهل بيت) رفتيم قم. در بزرگراه تهران- قم هر چند كيلومتر پليسهاي راه با دوربينهاي سرعت سنج ايستاده‌اند و ماشينهايي را كه سرعت غيرمجاز بروند بدون تعارف جريمه مي‌كنند. اين كار خيلي جالب و مفيد است، ولي سؤالي كه براي من مطرح شد اين بود كه آيا در ساير جادّه‌هاي مهمّ كشور(مثلاً جاده چالوس) هم اين كار انجام مي‌شود يا اين كه چون اين راه به قم مي‌رود و ... امتياز ويژه قائل شده‌اند؟

موقع برگشتن براي اين كه سوار اتوبوس تهران شويم رفتيم ترمينال و در صف مربوطه ايستاديم. از 15 سال پيش تا‌به‌حال وضع اين ترمينال و اين صف عوض نشده. هنوز هم صف نامنظّم بود، ترمينال كثيف و بدبو و بدون امكانات رفاهي بود. اتوبوسها هر وقت دلشان مي‌خواست مي‌آمدند و مسافر مي‌زدند و حتّي اتوبوسهايي كه مسافر آزاد(گرانتر) مي‌زدند هم مي‌آمدند جلوي همان صف مي‌ايستادند كه مسافر بزنند و همان نيمچه نظم صف هم به هم مي‌خورد. كسي هم نبود كه دلش براي مردمي كه در صف ايستاده‌بودند بسوزد. برايم عجيب بود كه شهري مثل قم كه پايگاه قدرت در كشور است، چرا سالهاست كه وضع ترمينالش (هم از تهران به قم و هم از قم به تهران) اين قدر بي‌ريخت است و ساماندهي هم نمي‌شود؟ در حالي كه ساماندهي وضع ترمينال خيلي راحت‌تر و كم‌خرج‌تر از كارهاي «عمراني» وسيع ديگري است كه در قم انجام مي‌شود. بعد از مدّتي كه كلّه‌ام را چرخاندم و اطراف را نگاه كردم به يك نيمچه جواب رسيدم: در تمام طول مدّت طولاني كه ما در ترمينال بوديم، حتّي يك آخوند هم وارد آنجا نشد كه سوار اتوبوس يا سواري شود. با توجّه به اين كه صادرات اصلي قم آخوند است، به اين نتيجه مي‌رسيم كه حضرات، به هر دليل كه هست، نيازي به اين سيستم حمل و نقل ندارند و عامّه مردم هم مي‌توانند بروند بميرند. در صف زني با شوهرش جلوي ما ايستاده‌بود كه يك بچه چهار پنج ساله داشت، يك بچه كوچك‌تر داشت كه در بغل گرفته‌بود، ويكي ديگر را هم باردار بود( زن و شوهر افغاني بودند). تمام مدّت بيش از يك ساعتي كه ما در آن صف نه‌چندان طولاني ايستاده‌بوديم، اين زن هم با شوهر و بچه‌هايش ايستاده بود و كودكش را در بغل داشت.

- امروز بايد به كارهاي عقب‌افتاده ديروزم برسم. در ضمن بعضي‌ها كه براي تابستان برنامه‌ريزي كردند و وعده و وعيد دادند، لطفاً اگر امتحان گرانش را تحويل داده‌اند يك تماسي با اين حقير بگيرند.

- بلاگر امكان آپ_لود كردن مستقيم عكس در پستها را جديداً فراهم كرده. ضمن تشكّر از برادران هميشه‌درصحنه بلاگر، به مناسبت اين واقعه فرخنده عكس زير تقديم مي‌گردد( فرستنده: مرتضي اسماعيلي_ 24 ساله از شاهرود). براي اين كه عكس را بزرگتر ببينيد، روي آن كليك كنيد.0 Comments:

ارسال یک نظر

Links to this post:

ایجاد یک پیوند

<< Home