یکشنبه، خرداد ۲۹، ۱۳۸۴

پس از انتخابات

تقريباً هر دو سال يك بار يك انتخابات مهم در كشور هست و هر دوره هم خصوصيّات جديدي دارد. اين دوره امّا با همه دورههاي قبلي چند تفاوت خيلي مهم داشت :

1- هيچ نامزدي در اين دوره اكثريّت قاطع را نداشت و اين از قبل از انتخابات هم معلوم بود. مردمي كه مي‌خواستند راي بدهند به دسته‌هايي كم و بيش هم‌اندازه تقسيم شدند و هر كدام هم براي طرفداري از كانديداي مورد نظرشان چند دليل منطقي و چند دليل غير‌منطقي داشتند.

2- به جز بعضي از طرفداران دوآتشه و سه‌آتشه جناب احمدي‌نژاد، كه او را « رجايي زمان» مي‌دانستند، ساير طرفداران كانديداهاي مختلف هيچ يك كانديداي مورد نظرشان را كامل و شايسته و پاك مطلق معرّفي نمي‌كردند. طرفداران هاشمي و يا طرفداران معين، براي نمونه، هر يك به ضعفها و آلودگيهاي اين اشخاص اعتراف داشتند، امّا آنها را در شرليط فعلي جامعه « بهترين گزينه» مي‌دانستند. اين به نظر من قدم مهمّي به سمت واقع گرايي و روشن‌بيني در جامعه است. به ياد آوريد زماني را كه طرفداران خاتمي او را فرشته روي زمين مي‌دانستند ويا ايضاً طرفداران ناطق نوري.

3- وقتي به سه_چهار نفر اوّل در نتيجه انتخابات نگاه مي‌كنيم ، مي‌توانيم نوعي رجعت به گذشته را در تمايلات مردم ببينيم ( به جز در مورد قاليباف كه به نظر من مردم را فريب داد). هاشمي را كسي نيست كه نشناسد و همه مي‌دانيم كه تفكّرات و شيوه‌هايش چگونه است. كروبي هم همين‌طور. احمدي‌نژاد شايد چهره‌اي جوان‌تر و جديدتر باشد، امّا همين لقب « رجايي زمان» يا « رجايي دوّم» كه هوادارانش به او داده‌اند در كنار سابقه و منش او نشان مي‌دهد كه تمايل مردم به چنين فردي هم در واقع نوع ديگري از رجعت به شيوه‌ها و الگوهاي يك تا سه دهه قبل است. اين رجعت به گذشته شايد رفتاري طبيعي بعد از دو دوره انتخاب خاتمي به عنوان فردي جديد يا تحوّل گرا ( يا همان اصلاح‌طلب اصطلاحي) است.

4- نقش صدا و سيما در اين دوره بسيار مهم و اثرگذار بود. برنامه‌ها و تبليغات نامزدها كه از راديو و تلويزيون پخش شد و در كنار آنها پخش قسمتهايي از برنامه‌هاي كانالهاي ضدّانقلاب (براي اوّلين بار) به نظر من اثر مهم و غير‌قابل‌انكاري روي مردم داشت و باعث افزايش مشاركت شد.

5- اعلاميه بوش ابله و افاضات مادام رايس ديوانه (با تشكّر از تذكّرات اخلاقي واصله) در آخرين ساعات قبل از انتخابات به عقيده من باعث شد خيلي از آنها هم كه قصد راي دادن نداشتند بيايند به يك كسي راي بدهند تا مثل هميشه « مشت محكمي....» بقيه‌اش را خودتان مي‌دانيد. اصولاً ما ايرانيها علاقه‌اي وافر داريم كه مشت محكمي به دهان...

در ضمن اين را هم بگويم كه من به آقاي هاشمي راي دادم و اهل بيت همگي به آقاي شهيد رجايي، ببخشيد، به آقاي احمدي‌نژاد راي دادند. مبارك همه باشد.

0 Comments:

ارسال یک نظر

Links to this post:

ایجاد یک پیوند

<< Home