چهارشنبه، خرداد ۲۵، ۱۳۸۴

قدرت

باور بكنيد يا نه،دنيا هنوز هم دنياي پول و قدرت است و تمام شعارهاي حقوق بشر و آزادي و دموكراسي هم فقط بهانه‌‌هايي در دست صاحبان زر و زور هستند براي اهداف خودشان.اگر قبول نداريد، لطفاً بگوييد چه توجيهي براي اين خبر داريد:

مايكروسافت، گوگل و ياهو از اين پس سانسورهايي مشابه سانسورهاي دولت چين را بر سرويسهاي خود در اين كشور اعمال خواهند‌كرد. مثلاً اگر يك كاربر چيني در سرويس جستجوي چيني ‌MSN كلماتي مثل « حقوق بشر» ، « دموكراسي» ، « تظاهرات در تايوان» و يا كلمات خلاف عفّت عمومي را وارد كند، يك صفحه حاوي پيام سانسور به او نمايش داده‌خواهد‌شد. چنين سيستم فيلتري بر سرويسهاي وبلاگ و سرويسهاي غير رايگان مايكروسافت هم اعمال مي‌شود.

حالا هي بگين فقط ايران و چند كشور « مستبدّ» ديگر سانسور مي‌كنند و هيچ جاي ديگه دنيا اين مسخره‌ بازيا نيست و....

قدرت سياسي و اقتصادي چين بزرگترين شركتهاي خدمات اينترنتي دنيا را مجبور كرده براي از دست ندادن بازار عظيم اين كشور در مقابل قوانين دولت چين تمكين كنند، هرچند ظاهراً به اين قوانين معترض باشند و هي بوق بزنند كه شما آزادي بيان و حقوق بشر و غيره را داغون كرديد.

فكر نكنيم كه اگر همه حرفهاي اروپا و آمريكا را قبول كنيم آنها دوستهاي خوب و خيرانديش ما خواهند شد. ما هم بايد قوي شويم و آن وقت آنها مجبور مي‌شوند با ما محترمانه و با احتياط رفتار كنند، امّا هرگز دوستان خيرانديش ما نخواهند‌بود. سياست مامان بازي نيست.

0 Comments:

ارسال یک نظر

Links to this post:

ایجاد یک پیوند

<< Home