سه‌شنبه، خرداد ۱۷، ۱۳۸۴

كارت اعتباري

شما ميدونيد كارت اعتباري چيه؟ به چه درد مي‌خوره؟ چرا به وجود آمده و چه استفاده‌هايي ازش ميشه؟ شما مي‌دونيد بدون كارت اعتباري وجود سايتهاي عظيمي مثل آمازون و eBay اصلاً ممكن نبود؟ مي‌دونيد اروپا و آمريكا و كشورهاي شرق آسيا و حتّي همين كشورهاي ريز و درشت عرب حاشيه خليج فارس الآن مشكلي به نام سرقت الكترونيكي دارند، يعني افرادي هستند كه رمز كارت ديگران را به روشهاي مختلف مي‌دزدند و حساب قرباني‌شان را خالي مي‌كنند؟ مي‌دونيد سايتهايي مثل Yahoo سالهاست كه خدمات رايگان دريافت وضعيّت حساب اعتباري دارند، يعني همين كه براي چك كردن ميل‌ لوگ_اين كرديد، با يكي دو كليك ساده موجودي و وضعيّت حسابتان را هم دريافت مي‌كنيد.

و اينك آنچه شما خواسته‌ايد:

حدود ده بانك ايراني (يا بيشتر) خدمات كارت اعتباري را عرضه مي‌كنند. شما مي‌توانيد در يكي از اين بانكها حساب كارت اعتباري باز كنيد و يك كارت اعتباري دريافت كنيد. يوهوووووووووووووووووووووووووووو.

با داشتن چنين كارتي و با توجّه به اين كه طرح موسوم به « شتاب» هم به بهره‌برداري رسيده، شما مي‌توانيد در هر ساعتي از شبانه‌روز به جلوي درب يكي از اين بانكها كه دستگاه « خودپرداز» داشته‌باشد مراجعه كنيد و در هر شبانه‌روز تا سقف صدهزار تومان از حسابتان برداشت كنيد. البتّه اگر ساعت 3 نصف‌شب (يا هر وقت ديگر) اين كار را انجام داديد بانك مربوطه مسؤوليّتي در مورد امنيّت مالي و جاني شما ندارد.

امّا در مورد ديگر مزاياي نسخه ايراني كارت اعتباري: اين كارت در اينترنت تقريباً موجودي بي‌مصرف است. با داشتن كارت برخي از بانكها، مثلاً بانك ملّي، شما مي‌توانيد با پر كردن يك فرم اضافي در محلّ افتتاح حساب، از طريق اينترنت مانده حسابتان را ببينيد. همچنين بانك صادرات ترتيبي داده كه قبضهاي آب و برق و ... را بتوانيد با حساب سپهر اين بانك از طريق دستگاه خود‌پرداز پرداخت كنيد. دقّت كرديد؟ از طريق دستگاه خودپرداز. انتظار نداشته‌باشيد كه در خانه يا محلّ كارتان و از طريق اينترنت بتوانيد اين كار را انجام دهيد.

سايتهاي خيلي محدودي در ايران فعّالند كه مي‌توانيد با كارت اعتباري بعضي بانكها از آنها خريد كنيد. اطمينان كردن به آنها با خودتان است. يادتان باشد كه در ايران مرجعي مثل سايتVeriSign براي تضمين اين كه چنين سايتهايي جعلي و كلاهبردار نباشند وجود ندارد. شما ممكن است در يكي از اين سايتها شماره حساب و شماره رمز خود را وارد كنيد و اطّلاعات شما ( و سپس موجودي‌تان) به سرقت برود و بعد از آن هم خودتان مقصّريد. كارتهاي اعتباري بانكهاي ايران در سايتهاي بزرگ و كوچك خريد و فروش و تجارت در سراسر دنيا بي‌اعتبارند. در داخل كشور هم چندان به درد نمي‌خورند: قبلاً براي دريافت وجه بايد در داخل بانك در صف مي‌ايستاديد و حالا اين صف به جلوي در بانك منتقل شده. در داخل بانك معمولاً پول تمام نمي‌‌شود، ولي پول دستگاه تند و تند تمام مي‌شود. كافي است دو سه نفر در صف خودپرداز جلوتر از شما باشند كه هر كدام بخواهند صدهزار تومان برداشت كنند. به احتمال خيلي زياد پول دستگاه تمام مي‌شود و پول به شما نمي‌رسد. شما مجبوريد عصبانيّتتان را فرو بخوريد، چون كاري نمي‌توانيد بكنيد. واقعيّت اين است كه صدهزار تومان هم پول زيادي نيست و كساني كه اين مبلغ را ( با سه بار فرو كردن متوالي كارت در دستگاه) دريافت كرده‌اند را نمي‌شود سرزنش كرد، اغلب آنها براي خريد به اين پول نياز دارند. البتّه انصاف و رعايت حال ديگران هم بد چيزي نيست، امّا اين سيستم بانكي است كه باعث رنجش مشتريان و انجام نشدن كار آْنها و احياناً درگيري آنها با هم مي‌شود. شما به عنوان مشتري چيزي جز رفع نياز كاري‌تان را نمي‌خواهيد و اين حقّ شما است!

مشكل اصلي در آنجاست كه كارت اعتباري در اصل وسيله دريافت و پرداخت مستقيم است، نه وسيله برداشت نقدي. اگر شما چنين كارتي داريد، لااقل در داخل كشور خودتان بايد بتوانيداكثر پرداختها و دريافتهايتان را، از كرايه تاكسي گرفته تا اجاره خانه و قسط بانك مستقيماً از طريق كارت(و معمولاً از طريق اينترنت) انجام دهيد و تازه در بسياري از كشورها سيستمها در حال همگرايي بيشتر هستند تا بتوانيد مثلاً به جاي كارتهاي اعتباري تلفن و مترو و پاركينگ و غيره هم از همان كارت اعتباري بانكي‌تان استفاده كنيد. دريافت وجه نقد از طريق دستگاه يا باجه بانك يك نياز فرعي و براي موارد استثنا است. امّا در ايران.............

راستي! ممكن است ما سيستم كارت اعتباري را هم مثل بعضي چيزهاي ديگر بدون مطالعه و به صورت ناقص و عقيم وارد كشور عزيزمان كرده‌ باشيم؟

0 Comments:

ارسال یک نظر

Links to this post:

ایجاد یک پیوند

<< Home